reklama

Bývalý belgický premiér zveřejnil své rozhodnutí v pátek večer na Facebooku. "Nechci, aby nás kontroverze odváděly od toho, co je podstatné a aby škodily instituci, které předsedám, a tím i evropskému projektu," napsal Michel.

Podle svých slov nečekal tolik radikálních negativních reakcí vůči svému rozhodnutí. Podle něj převažují útoky nad věcnými argumenty.

Michel teprve před třemi týdny oznámil, že v červnových eurovolbách bude lídrem kandidátky Reformního hnutí (MR).

Tím ale vzbudil obrovské překvapení, neboť by případně zkrátil svůj mandát předsedy Evropské rady, pokud by byl zvolen. A je otázkou, kdo by se stal jeho nástupcem.

Jeho krok vyvolal kritiku a obvinění ze sobeckých zájmů. Michel trval na svém rozhodnutí, přestože čelil kritice za opuštění pozice předsedy Rady EU v klíčovém období, zejména s ohledem na předsednictví maďarského premiéra Orbána od letošního července.

"To je demokracie. Pokud budu zvolen, složím přísahu, ale své povinnosti předsedy Evropské rady budu vykonávat do doby, než v polovině července přísahu složím," řekl podle serveru Brussels Times.

Někteří členové MR Michelovo rozhodnutí vítali a označili ho za vhodného kandidáta na lídra strany. Existuje také otázka ohledně budoucnosti eurokomisaře Didiera Reynderse, který je členem MR a údajně se hodlá ucházet také o vysokou funkci, ale mimo EU. Podle serveru má zájem stát se generálním tajemníkem Rady Evropy.

Kritici naopak naznačují, že Michel pohrdá parlamentem, do kterého nyní kandiduje, a označují to za cynické chování. Někteří vidí jeho krok jako otevření cesty pro Orbána k převzetí vedení Rady EU.

"Jako předseda Evropské rady projevil především pohrdání parlamentem, do kterého nyní kandiduje. Je to cynické a neuvěřitelné," tvrdí europoslankyně Sophie in't Veldová. Michel čelil kritice i kvůli dřívějším incidentům, včetně vysokých výdajů na leteckou přepravu a kontroverznímu "sofagate".

Server Politico už dříve uvedl, že pokud by byl Michel zvolen do Evropského parlamentu a zaujal svůj post v polovině července, vznikne potřeba rychle dohodnout se na obsazení uvolněné pozice předsedy Evropské rady.

V opačném případě by zasedání Rady mohl vést Viktor Orbán, jehož země převezme rotující předsednictví v Radě EU v červenci. Tato možnost vede k obavám o "nekontrolovatelný" vliv Orbána na Radu po evropských volbách v roce 2024.

To by mohlo eskalovat napětí mezi ním a ostatními lídry EU v souvislosti s otázkami, jako je podpora EU pro Ukrajinu či dodržování principů právního státu ze strany Maďarska.

Podle nedávného průzkumu institutu IDEA, zveřejněného na serveru telex.hu, se přitom téměř polovina Maďarů domnívá, že politika premiéra Orbána by v budoucnosti mohla vést k tomu, že Maďarsko opustí Evropskou unii.

Orbán na XXX. sjezdu Fideszu uvedl, že Maďarsko musí odmítnout bruselský model Evropy. "Evropský model v Bruselu vede k chaosu," řekl Orbán s poznámkou, že pokud vše půjde dál tímto směrem, tak hrozí "rozklad" Evropské unie.

Unie, ale ani členské státy dnes podle maďarského premiéra nerealizují svá vlastní rozhodnutí a jednají nad rámec pravidel. "Evropský model v Bruselu se stal zastaralým," míní Orbán.

"Tento model vede k chaosu, protože stále více lidí chce žít bez práce. Veřejný řád mizí, zatímco zadlužení pouze roste," konstatoval Orbán, podle něhož je třeba Unii změnit, a ne ji opustit.

"Maďarsko se brání ze všech sil a odolává. Odoláváme invazi migrantů, fatamorgánám války, genderovému terorismu i Sorosovu impériu," dodal předseda Fideszu. V souvislosti s evropskými a komunálními volbami uvedl, že vládní blok stran Fidesz-KDNP musí vyhrát obojí.