Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku teprve začaly volby, ale Putin už obdržel první "gratulaci"

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek poblahopřál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení ve volbách, ve kterých nemá žádného skutečného oponenta. Hlasování v ruských prezidentských volbách přitom dnes teprve začalo a potrvá až do neděle, nikdo ale nepochybuje o tom, že Putin zvítězí, neboť opoziční kandidáti k volbám nebyli připuštěni.

"Rád bych poblahopřál Vladimíru Putinovi k jeho drtivému vítězství ve volbách, které dnes začínají," napsal Michel ve statusu na síti X. " Žádná opozice. Žádná svoboda. Žádná volba," dodal lakonicky.

Putin bude nepochybně prohlášen vítězem voleb a jeho moc nad Ruskem se tak prodlouží o dalších šest let. Ve volbách Putinovi sice sekundují tři protikandidáti, předseda Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR) Leonid Sluckij, člen strany Noví lidé Vladislav Davankov a komunistický poslanec Státní dumy Nikolaj Charitonov, nejsou pro něj ale konkurencí.

Všichni tři buď otevřeně podporují současného prezidenta, nebo se drží linie Kremlu, jsou vnímáni jako uchazeči bez šance. Jako jediný politiku Kremlu kritizoval a ukončení války na Ukrajině sliboval liberální politik Boris Nadeždin, kterého však Ústřední volební komise odmítla zaregistrovat.

Podle průzkumu agentury VCIOM obdrží každý z kandidátů vyjma Putina pět až šest procent hlasů. Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdí, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Volební komise uvádí, že v Rusku je 112 milionů oprávněných voličů. Další dva miliony Rusů žijí v zahraničí.

Volby ruského prezidenta probíhají i na územích Ukrajiny obsazených Ruskem, včetně Krymu, který byl anektován ruskou armádou v roce 2014.

Kyjev označil tyto volby za frašku a prohlásil, že uspořádání voleb na východní Ukrajině a na Krymu je protiprávní.

Témata:  volby v Rusku Vladimír Putin Charles Michel

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy