Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zatímco Rusové hlasují v místních volbách, množí se zprávy o nesrovnalostech

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Z Ruska, kde lidé od pátku do dneška hlasují v místních volbách, přicházejí desítky upozornění na nesrovnalosti v jednotlivých volebních okrscích. Jedno z nich se týká i únosu pozorovatelky, upozornila dnes stanice Nastojaščeje vremja.

V 15 ruských regionech lidé volí gubernátory, v šesti regionální parlamenty a v 11 městské sbory (dumy) administrativních center. V Moskvě se pak hlasuje ve volbách do zastupitelstva městských částí.

Za tři dny hlasování policie v souvislosti s volbami zadržela už nejméně 19 lidí. Mezi nimi jsou jak kandidáti, tak nezávislí pozorovatelé i členové volebních komisí, napsal portál s odvoláním na údaje projektu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy v Rusku.

Kandidát ve volbách Sergej Kapčuk pak uvedl, že neznámí lidé unesli pozorovatelku, která dohlížela na hlasování v jedné z moskevských hlasovacích místností. Pozorovatelka o sobě 13 hodin nedávala vědět a později přes telefon informovala, že je s nijak neoznačenými lidmi, kteří ji zadržují. Kde se žena nyní nachází, není jasné.

Z několika ruských měst, například sibiřského Barnaulu, přišly zprávy o propagaci kandidátů vládní strany Jednotné Rusko během samotného hlasování. Ve Stavropolském kraji na jihu Ruska pak například Jednotné Rusko údajně uspořádalo přímo u vchodu do volební místnosti koncert, kdy byly na korbě nákladního auta umístěny zesilovače.

Jedna z pozorovatelek v Moskvě pak popsala, že jiní pozorovatelé, které si najala kandidátka za Jednotné Rusko, hlasují místo jiných lidí, jejichž totožnost se neprověřuje. Princip je takový, že pozorovatelé si na svůj pas nalepí fotografii a pasové údaje člověka, který údajně nyní není v Moskvě, ale "potřebuje hlasovat". Členové komise tyto údaje nezkoumají a nechávají najaté pozorovatele hlasovat.

Portál Nastojačeje vremja upozornil, že daná obvinění nemůže nezávisle ověřit. Šéf Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva (SPČ), poradního orgánu ruské prezidentské kanceláře, dnes podle agentury Interfax uvedl, že nesrovnalosti, které by mohly mít vliv na výsledky voleb na různých úrovních, zaznamenány nebyly. "Bylo několik malých nesrovnalostí, ale malých, které nijak nemůžou ovlivnit výsledek," citoval Interfax šéfa rady Valerije Fadějeva.

Témata:  Rusko volby v Rusku

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy