volby v Rusku

Vladimir Putin

Putin bude ruským prezidentem ještě šest let. Volby jasně vyhrál

Svět

Ruský prezident Vladimir Putin bude ve funkci dalších šest let. Volilo ho přes 87 procent lidí, vyplývá z údajů ruské centrální volební komise po sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů. O průběžných výsledcích informovala ruská státní agentura TASS.

Rusko, Kreml

Volby v Rusku dnes končí. Zatím hlasovalo 65 procent lidí

Svět

Celostátní účast voličů v ruských prezidentských volbách v neděli ve 12:50 moskevského času (10:50 SEČ) činila 65,05 %. S odkazem na údaje ústřední volební komise to uvedla agentura TASS. Volební místnosti se zavřou dnes večer a výsledky se očekávají zítra, vítězem se ale pravděpodobně stane Vladimir Putin.

Vladimir Putin

V Rusku teprve začaly volby, ale Putin už obdržel první "gratulaci"

Svět

Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek poblahopřál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení ve volbách, ve kterých nemá žádného skutečného oponenta. Hlasování v ruských prezidentských volbách přitom dnes teprve začalo a potrvá až do neděle, nikdo ale nepochybuje o tom, že Putin zvítězí, neboť opoziční kandidáti k volbám nebyli připuštěni.

Rusko

Jednotné Rusko si po volbách udrží dvoutřetinovou většinu v parlamentu

Svět

Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu), která je nezbytná pro přijímání ústavních změn. Po sečtení 99,84 procenta hlasů má podle agentury Ria Novosti tato prokremelská strana 49,83 procenta hlasů a díky volebnímu systému získá přes 300 křesel v 450členné dumě.

Alexej Navalnyj

Stoupenci Navalného uspěli v místních volbách na Sibiři

Svět

Vládnoucí prokremelská strana Jednotné Rusko míří k vítězství v nedělních komunálních volbách, stoupenci opozičního vůdce Alexeje Navalného ale zaznamenali úspěch v některých městech na Sibiři. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Rusové v nedělním hlasování rozhodovali o složení řady regionálních parlamentů a městských rad, zároveň se konaly volby části gubernátorů a doplňovací volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.

Vladimír Putin

Svět

Referendum o Putinovi: Lidé posvětili jeho setrvání u moci, opozice hlasování zpochybňuje

Změny v ruské ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do nejvyššího úřadu, podpořilo více než 58 milionu voličů. Oznámila to dnes předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Zúčastnit se hlasování přitom mohlo přes 110 milionů voličů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov výsledek referenda označil za triumf podpory Putinovi. Diplomacie EU ale vyzvala Moskvu, aby vyšetřila podezření na "nesrovnalosti".

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Vzpoura ruských vojáků? Volby v Moskvě přinesly jedno velké překvapení

Svět

Kandidát protikremelské opozice Sergej Mitrochin získal mandát v nedělních komunálních volbách v Moskvě s pomocí hlasů vojáků a jejich rodinných příslušníků. Podle agentury Reuters to vyplývá z volebních dat, která naznačují, že nespokojenost s poklesem životní úrovně mohla zasáhnout i části armády.

Moskva

Volby v Moskvě: Putinova vládní strana vítězí, triumf se však nekonal

Svět

Vládní strana Jednotné Rusko v nedělních komunálních volbách v Moskvě podstatně ustoupila ze svých pozic, i když si na radnici zachovala poměrně těsnou většinu. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které dnes zveřejnila ústřední volební komise. V metropolitním zastupitelstvu, které má 45 míst, získali kandidáti podporovaní Jednotným Ruskem 25 mandátů, zatímco dosud jich měli 38.

Vladimir Putin, ruský prezident

Kreml trne hrůzou. Jak dopadnou volby? Putin je připraven rázně zakročit

Svět

Rusko v neděli čekají komunální volby, v nichž se rozhodne o gubernátorech 19 krajů a oblastí a o složení téměř čtyřiceti republikových, krajských, oblastních a městských zastupitelstev. Zdaleka největší pozornost vyvolává hlasování v Moskvě, kde volební kampaň doprovázely demonstrace za účasti desítek tisíc lidí.

Rusko

Svět

Nemilá zpráva pro Putina. Jednotné Rusko prohrálo další gubernátorské volby

Moskva - Kremelská strana Jednotné Rusko utrpěla dnes další porážku v gubernátorských volbách, když byl ve druhém kole voleb v Chabarovském kraji na Dálném východě na hlavu poražen její kandidát. Po sečtení téměř všech hlasů získal kandidát nacionalistů Sergej Furgal přes 70 procent, zatímco dosavadní gubernátor a kandidát Jednotného Ruska Vjačeslav Šport jen necelých 30 procent.

Rusko

Ruskem otřásá volební skandál. Výsledek bude zřejmě anulován

Svět

Moskva - Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová dnes navrhla zrušit výsledky voleb gubernátora v Přímořském kraji na Dálném východu jako neplatné. V tomto klání dlouho vedl opoziční komunista, ale místní úřady nakonec vyhlásily vítězem stávajícího gubernátora těšícího se přízni Kremlu.

Rusko

Volby v Rusku se nevyvíjejí dle představ Kremlu, lidé především protestují

Svět

Moskva - Ruští politici se v den voleb obvykle obávají dvou věcí: nízké volební účasti a protestů, konstatovala agentura DPA. Obě provázejí podle ní i dnešní místní volby v řadě ruských regionů, je ale těžké posoudit, jestli mohou být hrozbou pro Kremlu věrné správní orgány. Demonstrace zejména proti důchodové reformě se uskutečnily a probíhají v řadě ruských měst, nejméně 150 jejích účastníků už bylo zatčeno. Volební účast v Moskvě činila v poledne pouhých 8,2 procenta.

Vladimír Putin

Putinovská éra skončí, ruský prezident nebude znovu kandidovat

Svět

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se nezabývá myšlenkou, že by hlava státu mohla vykonávat nejvyšší úřad tři období po sobě. Prohlásil to dnes v Moskvě kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Reagoval tak podle agentury TASS na návrh čečenského parlamentu.

Rusko

Svět

Výsledek ruských voleb je podle Kremlu ideální

Moskva - Kreml po interní analýze považuje výsledky nedělních prezidentských voleb za ideální, protože nedošlo k vážným porušením volebních pravidel, účast byla vysoká a podpora Vladimira Putina rovněž.

Putin zcela převálcoval politickou konkurenci a stal se ruským prezidentem na dalších šest let

Komentář: Fenomén Putin? Ruská duše ho miluje, a oprávněně

Svět Komentář

KOMENTÁŘ MIROSLAVA HORKÉHO – Ruský prezident Vladimir Putin aspiruje na pozici lídra, jež povede největší zemi světa nejdelší dějinné období. Ačkoliv působí Rusko z pohledu světové scény jako potácející se kolos na dřevěných kolech, Putin pro ruské občany zajistil zcela jiný pohled. Rusko je v jejich očích vojenskou velmocí, která si uchovává lety prověřený tradiční a konzervativní politický systém s jistotou silného autoritativního vůdce. Je tento pohled oprávněný? Zkusíme-li se na chvíli vcítit do ruské duše, zjistíme, že ano.

Vladimir Putin, ruský prezident

Potvrzeno: Putin drtivě zvítězil, volilo ho 55 milionů Rusů

Svět

Moskva - Ruský vůdce Vladimir Putin s přehledem obhájil mandát. Po sečtení 99 procent volebních lístků získal 76,65 procent odevzdaných hlasů. Volilo jej přes 55 milionů Rusů. S odvoláním na ústřední volební komisi o tom informovala agentura TASS.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.