Několik desítek lidí bylo zadrženo při protestech v sibiřském městě Omsku, informoval občanskoprávní portál OVD-Info. V Jekatěrinburgu byl podle zpráv v médiích zatčen i bývalý starosta této milionové metropole na Urale, kritik Kremlu Jevgenij Rojzman. Ten jako jediný opoziční politik ve vysoké správní funkci řídil chod čtvrtého největšího ruského města od roku 2013, v květnu ale rezignoval na protest proti zrušení přímých voleb starosty.

V Moskvě začal protest zaměřený především proti sporné plánované penzijní reformě teprve začátkem odpoledne. Policie mluví o zhruba 2000 účastnících, pozorovatelé ale vycházejí z mnohem vyššího počtu. K protestu pod heslem "Dožít do penze" vyzval opoziční předák Alexej Navalnyj. On sám ale sedí ve vězení kvůli jiné protestní akci.

V mnoha ruských regionech se dnes konají místní volby, v řadě z nich voliči navíc rozhodnou o místních parlamentech. Zájem vzbuzuje především volba starosty Moskvy, o nejvýznamnějším postu v ruské metropoli bude moci kolem 7,2 milionů Moskvanů rozhodovat do 22:00 místního času (21:00 SELČ).

Za jisté je považováno znovuzvolení dosavadního držitele této funkce, Kremlu věrného Sergeje Sobjanina. Jeho konkurenti nemají reálnou šanci na úspěch. Sobjaninovu práci pochválil prezident Vladimir Putin. "Vycházím z toho, že vůdčí styl zůstane zachován i v budoucnosti," řekl Putin, když hlasoval v Moskvě.

Experti vycházejí z očekávané nízké volební účasti v celé zemi. Mnozí občané podle nich chtějí svůj protest proti penzijní reformě vyjádřit i tím, že zůstanou doma.