Nezávislé hnutí na ochranu práv voličů Golos v sobotu v aplikaci Telegram uvedlo, že na voliče je vyvíjen nátlak a členům Golosu nebyl v některých případech umožněn přístup k seznamům voličů.

Hnutí je již dlouhodobě zařazeno na seznam "zahraničních agentů" a způsobuje znepokojení v řadách ruských úřadů. Jeho lídr Grigorij Mělkoňjanc byl před několika týdny zadržen. Narušení hlásí i nezávislá ruská média včetně serveru Meduza.

Členové volební komise ve volbách starosty Moskvy údajně vyměňovali hlasovací lístky a z města Bratsk na Sibiři hlásí nakupování hlasů. Pozorovatelé na jihu Ruska zase čelili zastrašování a byla jim předána předvolání do náborových zařízení armády.

Voliči ve 21 oblastech Ruska přímo rozhodují o gubernátorech a obyvatelé Moskvy si volí primátora. Volby potrvají do neděle a největším favoritem je strana Jednotné Rusko současného prezidenta Vladimira Putina. V Moskvě o znovuzvolení usiluje i současný primátor Sergej Sobjanin, který je hlavním favoritem.

Hlasování v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti na Ukrajině, které Moskva loni zcela nebo částečně anektovala, začalo v pátek a potrvá do neděle. Hlasy bylo možné předat i předem a volit mohou ruští občané i držitelé ukrajinských pasů. Zvolené samosprávy v těchto regionech následně jmenují gubernátory jednotlivých oblastí.

Pro Rusko je hlasování důležité, aby udrželo klamnou představu o běžném fungování i přesto, že Kreml nemá anektovaná území plně pod kontrolou. Kyjev a Západ ale volby na okupovaných ukrajinských územích odsoudily.

"Představují bezostyšné porušení mezinárodního práva, které Rusko nebere v úvahu," uvedla Rada Evropy. Ukrajinský parlament v prohlášení uvedl, že hlasování v oblastech, kde Rusko podniká nepřátelské kroky, představuje hrozbu pro životy Ukrajinců. Jiné země proto vyzval, aby výsledky těchto voleb neuznaly.

"Kreml organizováním falešných voleb v ukrajinských regionech a na Krymu pokračuje v delegimitizování ruského právního systému," uvedlo ukrajinské ministerstvo. Své partnery vyzvalo, aby odsoudili bezcenné a svévolné kroky Ruska.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken hlasování také kritizoval. "Falešné ruské volby na okupovaných ukrajinských územích jsou nezákonné," řekl. Ruské velvyslanectví v USA v reakci Washington obvinilo ze zasahování do vnitřních záležitostí Ruska.