Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin bude ruským prezidentem ještě šest let. Volby jasně vyhrál

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin bude ve funkci dalších šest let. Volilo ho přes 87 procent lidí, vyplývá z údajů ruské centrální volební komise po sečtení více než 99 procent odevzdaných hlasů. O průběžných výsledcích informovala ruská státní agentura TASS.

Po sečtení 99,43 procenta hlasů činil Putinův volební zisk 87,32 procenta. Na druhém místě byl kandidát ruských komunistů Nikolaj Charitonov se 4,32 procenta, třetí místo držel Vladislav Davankov s podporou 3,79 procenta. Čtvrtého Leonida Sluckého volilo 3,19 procenta voličů.

Průběžné výsledky se tak moc neliší od průzkumu agentury FOM, podle kterého měl Putin získat 87,8 procenta hlasů. Šetření přisuzovalo druhému Charitonovovi zisk 4,7 procenta, třetímu Davankovovi 3,6 procenta a čtvrtému Sluckému zhruba 2,5 procenta.

Volební komise před volbami hlavy státu uvedla, že v Rusku je 112 milionů oprávněných voličů. Další dva miliony Rusů žijí v zahraničí. Podle komise se volební účast ještě před uzavřením volebních místností přehoupla přes 65 procent. Nezávislí pozorovatelé a odborníci charakterizují ruské prezidentské volby jako nedemokratické, protože se do nich nezapojil žádný představitel opozice.

Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdil, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Témata:  Vladimír Putin volby v Rusku Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy