Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán poslal Putinovi gratulaci k vítězství v prezidentských volbách

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Po zveřejnění oficiálních výsledků prezidentských voleb v Rusku poslal maďarský premiér Viktor Orbán dopis Vladimiru Putinovi, ve kterém mu pogratuloval ke znovuzvolení. Podle světových agentur to dnes sdělil mluvčí maďarské vlády Bertalan Halasi.

Orbán se tak stal jediným významným politikem z EU, který Putinovi poblahopřál k vítězství ve volbách, které podle Západu nebyly svobodné ani spravedlivé.

Podle Halasiho Orbán vyjádřil spokojenost s tím, že spolupráce mezi Maďarskem a Ruskem je "založena na vzájemném respektu, což umožňuje diskuzi o důležitých tématech i v současné těžké geopolitické situaci".

Orbán v dopise Putinovi ujistil, že Maďarsko stojí na straně míru a že je "přesvědčené, že udržování dialogu je základní podmínkou pro co nejrychlejší zajištění míru".

Maďarský premiér také zdůraznil, že Maďarsko je připraveno spolupracovat s Ruskem v oblastech, na které se nevztahují omezení podle mezinárodního práva.

Orbán udržuje spolupráci s Moskvou navzdory ruské válce proti Ukrajině, která trvá již více než dva roky. Maďarská vláda kritizuje protiruské sankce a odmítá poskytovat Ukrajině vojenskou podporu.

Až do parlamentních voleb na Slovensku byl Orbán v tomto přístupu v rámci EU osamocen, ale po návratu k moci loni na podzim se k Rusku vstřícněji staví i slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda.

Témata:  volby v Rusku Viktor Orbán

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 22:02

Rallye Šumava otřásla tragédie. Žena nepřežila vážnou nehodu

Tragická nehoda předčasně ukončila letošní Rallye Šumava Klatovy. Jedna z posádek v sobotu havarovala při průjezdu rychlostní zkouškou. Vážně zraněná spolujezdkyně byla vrtulníkem přepravena do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy