Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzpoura ruských vojáků? Volby v Moskvě přinesly jedno velké překvapení

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Kandidát protikremelské opozice Sergej Mitrochin získal mandát v nedělních komunálních volbách v Moskvě s pomocí hlasů vojáků a jejich rodinných příslušníků. Podle agentury Reuters to vyplývá z volebních dat, která naznačují, že nespokojenost s poklesem životní úrovně mohla zasáhnout i části armády.

Mitrochin se do městského parlamentu dostal částečně proto, že triumfoval ve dvou ze čtyř volebních okrsků poblíž budovy ruského ministerstva obrany na nábřeží řeky Moskvy, kde ve velkém volí vojáci a jejich rodiny. Celkem v nich hlas odevzdalo 1140 armádních příslušníků a rodinných členů a Mitrochin tu získal podle úřadů 39, respektive 32 procent hlasů. Opoziční kandidát dostal celkově přes polovinu hlasů v okrscích, kde kandidoval.

Slavit vítězství mohl navzdory zažité praxi, v níž armáda nařizuje vojákům chodit k volbám s cílem vylepšit obvykle nevalnou volební účast i podpořit prokremelské kandidáty.

Mitrochin, který kandidoval za neparlamentní stranu Jabloko, se zúčastnil vlny protestů, které se v ruské metropoli odehrávaly v uplynulých týdnech kvůli vyloučení velké části liberální opozice z účasti na komunálních volbách. Místní volební komise původně zamítla kandidaturu i Mitrochinovi, později však úřady toto rozhodnutí přehodnotily.

Ruské volební zákony umožňují vojákům a jejich rodinám volit na ministerstvu obrany, ačkoliv bydlí v jiných čtvrtích či dokonce zcela mimo hlavní město. Jejich hlasy při minulých volbách pomohly prokremelským kandidátům zvítězit ve čtvrtích v centru Moskvy, kde je tradičně silná opozice.

Mitrochin během nedělního hlasování řekl Reuters, že podle jeho názoru nátlak na vojáky, aby odevzdali hlas v okrscích, kde kandiduje, může snížit jeho šance na zvolení do metropolitního zastupitelstva. Na dotaz novinářů po zveřejnění výsledků voleb a zisku mandátu odpověděl lakonicky: "Nevím, co se stalo."

Nejméně šest ruských vojáků řeklo Reuters během nedělního hlasování, že byli svými nadřízenými přinuceni jít volbám. Někteří z nich museli navíc přinést fotografii jako důkaz, že skutečně svůj hlas odevzdali. Ruské ministerstvo obrany se k záležitosti nevyjádřilo.

Vládnoucí Jednotné Rusko ve volbách sice ztratilo třetinu mandátů v moskevském parlamentu, avšak dokázalo si v něm uchovat většinu.

Ne ve všech volebních okrscích s vysokým podílem armádních voličů si Mitrochin vedl tak dobře jako v oněch dvou zmíněných. V okrsku devět, kde naprostou většinu hlasujících opět tvořili vojáci a jejich rodinní příslušníci, získal pouze 577 hlasů z bezmála 3200 a zaostal za svými protikandidáty.

Témata:  Moskva Ruská armáda Rusko volby v Rusku

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.