reklama

"Žena se prezidenta ptala, jak má žít z 10.800 rublů (3900 Kč) měsíčně," uvedla agentura Interfax. "Myslím, že velice obtížně," odpověděl Putin. "Bývají i mnohem větší platy. Prezident nemá největší plat," odvětil na další dotaz, zda jako prezident opravdu měsíčně vydělává 800.000 rublů (asi 290.000 Kč).

Žena si také stěžovala, že úředně stanovené životní minimum nestačí na nákup potravin, a ptala se, co si mají počít matky, které samy vychovávají dítě.

"Chápu," přikyvoval Putin. "Proto teď spouštíme celý program na podporu rodin s dětmi. Je to velký program," dodal. "Nepropadejte zoufalství, situace se mění," ujišťoval.

Na další otázku, jak má přežít ženin kamarád, který jako invalida dostává jen 3800 rublů měsíčně (asi 1400 Kč), Putin připustil, že za to se samozřejmě přežít nedá, lze jen předpokládat nějaké další příjmy.

"Stát dělá vše, na co má," řekl. "Teď jsme přijali celý balík opatření na podporu rodin s dětmi. Invalidům taky zvýšíme penze," přislíbil.

Žena nicméně pokračovala výčitkou, že i při tak nízkých příjmech za bydlení platí 4000 rublů, protože ustavičně stoupá příspěvek do fondu oprav.

Na to Putin odpověděl, že nechce, aby to dopadlo jako v některých zemích, kde vidí rozpadající se domy, což mu hostitelé vysvětlují tím, že na jedné straně omezili účty za bydlení a na druhé zakázali vysídlit neplatiče, a tak se vše hroutí.

Nová opatření zejména na podporu chudých rodin s dětmi prezident ohlásil v půli ledna ve svém poselství o stavu země. Současně navrhl změny v ústavě, což je podle prezidentových odpůrců krok, který má Putinovi zajistit setrvání u moci i po vypršení jeho čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2024.

Podle serveru MR7 s Putinem hovořila Zinaida Velikovová, která žije spolu s matkou z invalidní penze 10.800 rublů a stipendia ve výši 800 rublů měsíčně. Přestože žijí velice skromně, nestačilo jim na účty za byt, a tak si vzala půjčku, ale úrok je vysoký. "Putin říkal, že invalidům zvýší penze, ale nejsem si tím jistá," dodala.

Nedávno vyvolala v Rusku rozruch televizní moderátorka, která při čtení úřední zprávy o zvýšení penzí - v řádu stokorun a desetikorun - podlehla výbuchu smíchu.

reklama