reklama

Pentagon dnes uvedl, že Putinův cíl ovládnout ukrajinské území se nezměnil, ale ruské síly nadále trpí vojenskou slabostí včetně nedostatku vojáků. "Putin se nevzdal svých cílů ovládnout Ukrajinu a pokračovat v zabírání ukrajinského území," řekla Laura Cooperová, která se v Pentagonu zaměřuje na záležitosti kolem Ruska a Ukrajiny. "Ale skutečnost ruské slabosti, slabosti ruských ozbrojených sil s těmito cíli koliduje," konstatovala šéfka odboru Ukrajiny a Ruska.

Ruské jednotky měly dnes dopoledne na 36 hodin zastavit útok. Jednostranné příměří nařídil ve čtvrtek Putin s ohledem na pravoslavné Vánoce. Kyjev tento krok odmítá jako pokrytecký a skeptičtí jsou ohledně motivů ruského vůdce i západní představitelé.

V tomto duchu se dnes vyjádřil například i šéf unijní diplomacie Borrell dnes při návštěvě Maroka. "Kremlu chybí jakákoli důvěryhodnost a toto prohlášení o ochotě k jednostrannému příměří je nevěrohodné," řekl podle agentury AFP Borrell novinářům. "Reakce, která nám přichází na mysl, je skepse tváří v tvář takovému pokrytectví," dodal Borrell.

I dnes navzdory ohlášenému jednostrannému příměří pokračovala například dělostřelecká palba u východoukrajinského Bachmutu, a to z obou stran.