reklama

Mluvčí čínské diplomacie Čao Li-ťien na dnešní tiskové konferenci hájil přísná čínská opatření proti šíření koronaviru. "Čína doufá, že šéf WHO bude posuzovat čínskou covidovou politiku objektivně," řekl Čao.

"Vzhledem k tomu, jak se virus nyní chová a co očekáváme v budoucnu, je strategie nulové tolerance neudržitelná, je třeba přejít k jiné," prohlásil v úterý generální ředitel Světové zdravotnické organizace. Podle agentury AFP Čína jeho výroky cenzuruje. Na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou sítě Twitter, nepřinášelo dnes vyhledávání hesel #Tedros a #WHO žádné výsledky. Na populární síti WeChat nebylo zase možné přeposlat článek týkající se tohoto tématu z oficiálního účtu Světové zdravotnické organizace, napsala AFP.

Čínské úřady v boji s koronavirem nadále přijímají extrémně přísná omezení a uzavírají celá města, jakmile se v nich objeví několik desítek případů nákazy. Tento přístup vyvolává čím dál větší rozhořčení obyvatel země, především pak v Šanghaji, kde lockdown platí ve většině čtvrtí již více než měsíc. Lidé si v čínské finanční metropoli stěžují na problémy se zásobováním potravinami i na špatné podmínky v karanténních centrech, kam jsou všichni lidé s pozitivními testy posíláni.

Šanghajské úřady nicméně dnes zopakovaly, že se budou politiky nulového covidu držet i nadále. "Dosáhli jsme jistého pokroku, nyní se ale nacházíme v kritickém bodě, abychom se covidu ve městě zcela zbavili," uvedla městská zdravotní komise. "Pokud nyní polevíme v ostražitosti, epidemie se může vrátit, takže je nutné vytrvat a nadále uplatňovat preventivní opatření," dodala.

Šanghaj za posledních 24 hodin zaznamenala méně než 1500 nových případů nákazy, zatímco v polovině dubna ve městě s 26 miliony obyvatel přibývalo denně kolem 26.000 infekcí. Peking, kde za poslední den přibylo 37 nových případů koronaviru, oznámil, že od čtvrtka uzavře svou hlavní turistickou atrakci Zakázané město, aby se snížilo riziko přenosu.