Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína kvůli prohlášení o Tchaj-wanu zrušila jednání s japonským ministrem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čína zrušila bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a jeho japonským protějškem Jošimasou Hajašim. Schůzka se měla konat na okraj zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu. Rozhodnutí čínská diplomacie zdůvodnila prohlášením šéfů diplomacie skupiny velkých světových ekonomik G7, které se týkalo Tchaj-wanu a návštěvy šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Čínská strana je velmi nespokojená se společným prohlášením G7 o Tchaj-wanu, prohlásila mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešním pravidelném briefingu.

Čínská armáda dnes ráno také zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Reaguje tak na úterní návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu.

Ministři zahraničí zemí G7, včetně Japonska, ve středu v prohlášení Čínu vyzvali, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanského průlivu mírovým způsobem. "Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanském průlivu. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné," uvedli ministři zahraničí zemí G7 s odkazem na návštěvu americké zákonodárkyně.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Pelosiová je nyní na návštěvě Jižní Koreje. Poté odletí do Japonska.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy