Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína kvůli prohlášení o Tchaj-wanu zrušila jednání s japonským ministrem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čína zrušila bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a jeho japonským protějškem Jošimasou Hajašim. Schůzka se měla konat na okraj zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu. Rozhodnutí čínská diplomacie zdůvodnila prohlášením šéfů diplomacie skupiny velkých světových ekonomik G7, které se týkalo Tchaj-wanu a návštěvy šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Čínská strana je velmi nespokojená se společným prohlášením G7 o Tchaj-wanu, prohlásila mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešním pravidelném briefingu.

Čínská armáda dnes ráno také zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Reaguje tak na úterní návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu.

Ministři zahraničí zemí G7, včetně Japonska, ve středu v prohlášení Čínu vyzvali, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanského průlivu mírovým způsobem. "Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanském průlivu. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné," uvedli ministři zahraničí zemí G7 s odkazem na návštěvu americké zákonodárkyně.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Pelosiová je nyní na návštěvě Jižní Koreje. Poté odletí do Japonska.

Témata:  Čína

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.