reklama

Celkově Čína, která má téměř 1,4 miliardy obyvatel, zaznamenala za poslední den 63 nových nakažených s příznaky a 79 infikovaných bez příznaků nemoci covid-19. Ačkoli je toto číslo v porovnání s přírůstky v západních zemích velmi nízké, jedná se o největší čínský přírůstek za posledních pět měsíců, uvedla agentura AFP.

Většina nových nákaz (51 lidí s příznaky a 69 asymptomatických) pochází právě ze severočínské provincie Che-pej, která sousedí s Pekingem, jenž má v příštím roce hostit zimní olympijské hry. Již ve středu byly uzavřeny dálnice směřující z Š'-ťia-čuangu, nyní nemohou lidé odcestovat ani vlakem či letadlem. Ve městě byla zahájena masivní testovací kampaň, školy jsou uzavřeny a shromažďování zakázáno. Podobně přísná opatření platí pro některé čtvrti měst Ta-lien a Šen-jang v provincii Liao-ning.

Zatímco za uplynulých 24 hodin přibylo v Číně 63 nakažených, o den dříve to bylo 32. Infikovaných lidí bez příznaků přibylo za 24 hodin 79, o den dříve to bylo 64. Počty jsou nejvyšší od 30. července, kdy byl registrován denní přírůstek 127 nakažených s příznaky. Od začátku epidemie eviduje Čína 87.278 nákaz a 4634 úmrtí s koronavirem.

Objev nových případů infekce v provincii Che-pej vzbuzuje obavy vzhledem k blížícím se oslavám lunárního Nového roku, který letos připadá na 12. února. Pracující a studenti z velkých čínských měst se každoročně v tuto dobu vydávají do svých domovských provincií na rodinné sešlosti a hostiny. Během čtyřicetidenního období kolem Nového roku Číňané uskuteční obvykle kolem tří miliard cest. Čínské úřady vyzvaly občany, aby o nadcházející dovolené nikam nejezdili.

reklama