Kvůli narůstajícímu počtu nakažených začne Čína v období od 21. března do prvního května odklánět mezinárodní spoje, které mají pravidelný přílet do Šanghaje, na letiště v jiných čínských městech. Toto opatření se bude týkat 106 letů, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínský letecký úřad.

V porovnání se statistikami z jiných zemích jsou čínské denní přírůstky zatím nízké. Čína je ale svědkem prudkého nárůstu a podle zdravotních expertů se v následujících několika týdnech ukáže, zda je čínská strategie boje proti koronaviru účinná i v situaci, kdy se v zemi šíří nakažlivější varianta omikron. Nejlidnatější země světa se snaží potlačit každé ohnisko koronaviru hned v zárodku.

Téměř 90 procent ohlášených případů bylo zaznamenáno na severovýchodě Číny v provincii Ťi-lin. V jejím správním centru, devítimilionovém městě Čchang-čchun, úřady tento týden nařídily uzávěru. Lidé tam nemají vycházet, pouze jednou za dva dny může jeden člen rodiny nakoupit potřebné věci. Otevřené jsou pouze obchody s nejnutnějším zbožím a nefunguje veřejná doprava.

Částečnou uzávěru v neděli úřady oznámily i v případě druhého největšího města provincie Ťi-lin. Uzávěra platí i v sedmnáctimilionovém průmyslovém středisku Šen-čen na jihu, kde lidé mají pracovat z domova. Dočasně tam byla zastavena městská doprava.

Čína ve svých koronavirových statistikách odděluje počty nově nakažených s příznaky od těch, u nichž se koronavirus neprojevuje. Asymptomatických případů za uplynulý den registruje 1768. V pondělí informovala o 906 těchto případech.