"Doufáme, že tato situace bude brzy deeskalovat," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí na pravidelném briefingu. Čína, strategický partner Ruska, v minulosti kritizovala západní sankce proti Moskvě. Invazi na Ukrajinu ale jednoznačně nepodpořila.

Exploze dnes byly hlášeny z měst po celé Ukrajině, včetně Kyjeva, Záporoží, Charkova, Dnipra nebo západoukrajinského Lvova a Žytomyru. Prezident Volodymyr Zelenskyj v prohlášení zveřejněném na telegramu oznámil, že jsou mrtví i zranění. "Snaží se nás zničit a smazat z povrchu Země," uvedl a vyzval Ukrajince, aby zůstali silní a dávali pozor na sebe a své blízké. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím označil ruského lídra Vladimira Putina za teroristu.

Silná exploze v sobotu poškodila Kerčský most, spojnici Ruska s Krymem, který Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014. Podle Putina, který most slavnostně otevřel v roce 2018, šlo o "teroristický útok" zorganizovaný z Ukrajiny. Kyjev se k zodpovědnosti nepřihlásil, řada vysoce postavených ukrajinských představitelů jej nicméně uvítala.