reklama

"Tchaj-wan je čínským teritoriem," řekl Wang na tiskové konferenci. "A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat," uvedl čínský ministr s tím, že v opačném případě by to znamenalo vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

"Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit," prohlásil Wang, který před novináři opakovaně zdůraznil nutnost dodržování principu jedné Číny.

Vystrčil kritiku odmítl. "Nevím, co je červená čára, já jsem nic nepřekročil. Já jsem se slušně vyjádřil o tom, že si myslím, že si Tchaj-wan zaslouží podporu, pokud chce, aby na ostrově Tchaj-wan byla svoboda a demokracie," řekl českým novinářům v Tchaj-peji. Česko má podle něj s Čínou vyjednáno, že má právo na vlastní politiku jedné Číny. "Já jsem přesvědčen, že návštěva druhého nejvyššího činitele na Tchaj-wanu neporušuje politiku jedné Číny tak, jak ji má (definovanou) Česká republika," poznamenal.

Pokud by podle něj v nějakém závazném dokumentu bylo napsáno, že druhý nejvyšší ústavní činitel na Tchaj-wan nemá jezdit, respektoval by to. "Dokonce v České republice to máme tak, že ta vlastní interpretace politiky jedné Číny je různá podle toho, kdo ji zrovna interpretuje," řekl.

Německý europoslanec za Zelené Reinhard Bütikofer dnešní Wangovu návštěvu v Berlíně označil za skutečnou výzvu pro Maase. "Bude solidární s Českou republikou kvůli útokům Wanga I?" položil si Bütikofer otázku na twitteru. Maas se na tiskové konferenci v úvodním prohlášení Česka skutečně zastal. Po tiskové konferenci europoslanec poznamenal, že Maas na čínské hrozby Česku reagoval dobře.

Německý ministr řekl, že Evropská unie se svými partnery jedná s úctou. "Totéž očekáváme od druhých. Nátlak k tomu nepatří," prohlásil. Zároveň označil za důležité, že EU chce v zahraniční politice i v případě Číny postupovat v úzké soudržnosti. Maas rovněž řekl, že v úterý o kauze hovořil s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.

Vystrčil novinářům řekl, že slova německého ministra zatím nečetl, ale pokud se ho zastal, tak si toho váží. "Myslím si, že bychom v rámci Evropské unie měli dbát na to, aby demokracie byla podporována, a znovu opakuji, že moje cesta tady není proto, abych se vůči někomu vymezoval," podotkl. Řekl, že na Tchaj-wan přijel proto, aby pomohl podnikatelům a rozvoji českého hospodářství, aby Česká republika narovnala záda a chovala se jako suverénní země a aby podpořil jinou demokracii, se kterou Česko sdílí stejné hodnoty.

Wang již v pondělí prohlásil, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že svou cestou porušil princip jedné Číny. Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa si kvůli těmto slovům na Petříčkův pokyn předvolal čínského velvyslance v ČR. Tlapa označil prohlášení čínského ministra za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace. Podle velvyslance Čang Ťien-mina podpořil Vystrčil separatistické síly a aktivity spojené s nezávislostí Tchaj-wanu.

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli, cestu ukončí v pátek. Proti návštěvě Peking několikrát ostře protestoval. Odmítavý postoj k ní dali najevo i někteří čeští představitelé - například český prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš.

reklama