Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína ve velkém prodává stroje Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Dva vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena, kteří si v pátek přáli zůstat v anonymitě, prohlásili, že v roce 2023 přibližně 90 procent mikroelektroniky použité v Rusku pocházelo z Číny.

Rusko pak tuto mikroelektroniku využilo k výrobě raket, tanků a letadel. Téměř 70 procent ruského dovozu obráběcích strojů v hodnotě přibližně 900 milionů dolarů v posledním čtvrtletí 2023 pocházelo také z Číny.

Čínské a ruské subjekty také spolupracují na výrobě dronů na území Ruska, a čínské společnosti pravděpodobně dodávají Rusku nitrocelulózu potřebnou pro výrobu trhavin, dodali představitelé.

Peking rovněž spolupracuje s Ruskem na zlepšení satelitních a dalších vesmírných schopností, které by mohly být použity na Ukrajině. Takový vývoj podle představitelů může v delším časovém horizontu zvýšit hrozbu, kterou Rusko představuje pro Evropu.

Představitelé, kteří citují utajovaná zjištění zařazená do nižší kategorie, uvedli, že Čína poskytuje Rusku i snímky pro jeho válku na Ukrajině. 

Témata:  Čína Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy