Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína vyzvala Mezinárodní trestní soud po vydání zatykače na Putina k objektivitě

Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Foto: president.gov.by

Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, k objektivnosti a nestrannosti. S odkazem na mluvčího čínské diplomacie Wang Wen-pina o tom informovala agentura AFP. Čína se k ruské agresi vůči Ukrajině oficiálně staví neutrálně, čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Moskvě setká s Putinem.

"ICC musí zaujmout objektivní a nestranný postoj, respektovat imunitu hlav států a vyhnout se politizaci a dvojím standardům," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang jen několik hodin před zahájením státní návštěvy čínského prezidenta v Rusku.

Wang rovněž dodal, že Čína bude k ukrajinské krizi i nadále zaujímat objektivní a spravedlivou pozici a chce také zastávat konstruktivní roli v mírových jednáních. Doposud Peking odmítal vpád ruských vojsk na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil.

Stíhání Putina kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska oznámil ICC v pátek. Ve stejný den Peking avizoval návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě, což podle agentury AP vyznívá jako významná diplomatická podpora ruskému prezidentovi v jeho konfrontaci se Západem. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

Západní státy včetně Česka i Ukrajina krok ICC označily za historický a přivítaly ho. Rusko jurisdikci ICC neuznává a stíhání bude mít podle odborníků pro Putina v dohledné době jen omezené důsledky. Kreml mluví o únosech ukrajinských dětí jako o "humanitární činnosti" a zatykač podle něj nemá právní základ.

Témata:  Čína ICC Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy