"ICC musí zaujmout objektivní a nestranný postoj, respektovat imunitu hlav států a vyhnout se politizaci a dvojím standardům," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang jen několik hodin před zahájením státní návštěvy čínského prezidenta v Rusku.

Wang rovněž dodal, že Čína bude k ukrajinské krizi i nadále zaujímat objektivní a spravedlivou pozici a chce také zastávat konstruktivní roli v mírových jednáních. Doposud Peking odmítal vpád ruských vojsk na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil.

Stíhání Putina kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska oznámil ICC v pátek. Ve stejný den Peking avizoval návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě, což podle agentury AP vyznívá jako významná diplomatická podpora ruskému prezidentovi v jeho konfrontaci se Západem. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

Západní státy včetně Česka i Ukrajina krok ICC označily za historický a přivítaly ho. Rusko jurisdikci ICC neuznává a stíhání bude mít podle odborníků pro Putina v dohledné době jen omezené důsledky. Kreml mluví o únosech ukrajinských dětí jako o "humanitární činnosti" a zatykač podle něj nemá právní základ.

reklama