První organizovaná skupina Číňanů Ukrajinu opustila v pondělí. Podle čínských státních médií se jednalo o studenty z Kyjeva a měli namířeno do Moldavska.

Důvodů, proč se Čína rozhodla své občany z Ukrajiny evakuovat teprve teď, přitom může být hned několik, píše BBC. Jednou z možností je, že Peking nechtěl Rusko rozhněvat předčasně. Další vysvětlením může být, že Čína očekávala rychlé zabrání Ukrajiny Ruskem, takže evakuaci svých občanů nepokládala za naléhavou záležitost. Další podstatně znepokojivější možností je, že Peking nyní očekává výrazné zintenzivnění ruského útoku.

Ruská invaze na Ukrajinu v silně cenzurovaném čínském on-line prostředí mezitím vyvolává smíšené reakce.

Někteří čínští uživatelé sociálních sítí ruského prezidenta Vladimira Putina označují za "úžasného" a jeho činy vnímají jako způsob, jak čelit americkému vlivu ve světě.

"Podporuji Rusko a jsem proti Spojeném státům. To je vše, co chci říct," stálo v jednom příspěvku. "Amerika chce vždy vytvořit ve světě nepořádek!", říká další.

Našli se však kritici, kterým se i přes přísnou čínskou cenzuru podařilo zveřejnit svůj nesouhlas. Pět prominentních akademiků o víkendu napsalo otevřený dopis odsuzující ruský útok.

"Je to invaze. Jak říká čínské přísloví: jelena nemůžete nazývat koněm," uvedl podle agentury Reuters čínský historik Sü Kuo-čchi. Dopis byl čínskými cenzory odstraněn jen několik hodin po zveřejnění.

Odhadnout, kolik Číňanů volá po míru, je však těžké. Není totiž jasné, kolik takových příspěvků bylo cenzurováno - a kolik komentářů kritizujících Spojené státy bylo propagováno, píše BBC.

Čína, která se v posledních letech s Ruskem stále více sbližovala v opozici vůči Západu, odmítla ruský útok na Ukrajinu odsoudit a přímo nazvat invazí. Zároveň opakovaně vyzvala k jednáním a poukázala na to, co popisuje jako oprávněné ruské bezpečnostní obavy, píše Reuters.