Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zmínila mírové sjednocení země, Tchaj-wan hovoří o respektu k demokracii

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Čína by měla respektovat odhodlání tchajwanského lidu týkající se jeho suverenity, demokracie a svobody, uvedla dnes tchajwanská vláda. Reagovala tak na vyjádření čínského premiéra Li Kche-čchianga, který prohlásil, že by čínská vláda měla podporovat mírový rozvoj vztahů z Tchaj-wanem, pokročit v procesu "mírového sjednocení Číny" a zároveň podniknout rozhodné kroky proti tchajwanské nezávislosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínský premiér svá slova pronesl na zahájení každoročního zasedání čínského parlamentu. Zdůraznil trvající existenci principu jedné Číny, který říká, že Tchaj-wan je součástí Číny, nicméně přímo vojenskou akcí nepohrozil, poznamenala agentura Reuters. Vláda by podle něj měla uvést do praxe politiku strany, která se týká "vyřešení tchajwanské otázky" a přijmout "rozhodné kroky proti nezávislosti Tchaj-wanu a podporovat sjednocení". Li Kche-čchiang to prohlásil před asi 3000 delegáty v pekingském Paláci lidu.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Tchaj-pej si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchaj-wanského území.

Tchajwanské úřady na prezidentova slova reagovaly s tím, že by Čína měla řešit záležitosti týkající se Tchaj-wanu pragmaticky a racionálním, rovnocenným a vzájemně uctivým způsobem.

Témata:  Čína Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.