Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Číňané před chystaným otevřením hranic plánují cesty do ciziny

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Číňané, odříznutí tři roky od zbytku světa kvůli přísným koronavirovým opatřením, zaplavili před očekávaným lednovým otevřením hranic internetové stránky cestovních kanceláří. Stalo se tak navzdory tomu, že množství lidí nakažených covidem v zemi podle neoficiálních zpráv rychle roste, uvedla dnes agentura Reuters.

Čína donedávna uplatňovala politiku nulového covidu a vyhlašovala rozsáhlé uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Přísná opatření vyvolala minulý měsíc protesty, při nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-Pchinga. Peking následně začal omezení rušit.

Uvolnění opatření vyvolalo podle svědků rychlé šíření covidu-19 v zemi. Lékaři podle Reuters mluví o přeplněných nemocnicích, v nichž je pětkrát až šestkrát více pacientů než obvykle. Převážně se jedná o starší lidi. Mezinárodní zdravotničtí experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel pohybují kolem milionu případů.

Oficiální čísla nejsou známá. Čínské úřady nejprve uvedly, že nebudou zveřejňovat počty lidí, kteří se infikovali koronavirem, ale nemají příznaky. Poté sdělily, že denní statistiky nákaz nebudou zveřejňovat vůbec, protože po ukončení plošného testování občanů je nelze spolehlivě určit. Podle dnešního oznámení Peking bude přírůstky nakažených publikovat jednou za měsíc. Mrtvý přibyl za posledních sedm dní podle oficiálních statistik pouze jeden.

V pondělí Čína oznámila, že od 8. ledna přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji a následně tři dny v domácí karanténě. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Podle agentury Reuters v současné době neexistují pro Číňany žádná omezení, pokud chtějí cestovat do zahraničí, díky novému pravidlu se ale výrazně usnadní jejich návrat domů. Velká čínská on-line cestovní agentura Ctrip uvedla, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Největší zájem byl o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Data serveru Trip.com ukázala, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

Japonský premiér Fumio Kišida ale již dnes oznámil, že jeho země bude pro cestující z pevninské Číny vyžadovat negativní test na covid. Japonská vláda rovněž nedovolí leteckým společnostem výrazně navýšit počet letů z Číny, dodal.

Čínská Národní zdravotnická komise informovala, že od 8. ledna nebude covid považován za infekční chorobu kategorie A. Nakažení tak nebudou muset být zavíráni do izolace a jejich kontakty do karantény.

Situace na čínském území ale není podle výpovědí občanů vůbec snadná. Lékaři a zdravotní sestry jsou vyzýváni, aby chodili do práce i nemocní, protože jich je akutní nedostatek. V některých venkovských částech Číny byli na pomoc povoláni lékaři v důchodu, uvedla státní média. Některá města mají problémy se zásobováním léky proti horečce.

"V některých lokalitách je velký tlak na jednotky intenzivní péče a pohotovostní oddělení nemocnic," prohlásila představitelka Národní zdravotnické komise Ťiao Ja-chuej.

Témata:  Čína cestování

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.