Čína donedávna uplatňovala politiku nulového covidu a vyhlašovala rozsáhlé uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Přísná opatření vyvolala minulý měsíc protesty, při nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-Pchinga. Peking následně začal omezení rušit.

Uvolnění opatření vyvolalo podle svědků rychlé šíření covidu-19 v zemi. Lékaři podle Reuters mluví o přeplněných nemocnicích, v nichž je pětkrát až šestkrát více pacientů než obvykle. Převážně se jedná o starší lidi. Mezinárodní zdravotničtí experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel pohybují kolem milionu případů.

Oficiální čísla nejsou známá. Čínské úřady nejprve uvedly, že nebudou zveřejňovat počty lidí, kteří se infikovali koronavirem, ale nemají příznaky. Poté sdělily, že denní statistiky nákaz nebudou zveřejňovat vůbec, protože po ukončení plošného testování občanů je nelze spolehlivě určit. Podle dnešního oznámení Peking bude přírůstky nakažených publikovat jednou za měsíc. Mrtvý přibyl za posledních sedm dní podle oficiálních statistik pouze jeden.

V pondělí Čína oznámila, že od 8. ledna přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji a následně tři dny v domácí karanténě. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Podle agentury Reuters v současné době neexistují pro Číňany žádná omezení, pokud chtějí cestovat do zahraničí, díky novému pravidlu se ale výrazně usnadní jejich návrat domů. Velká čínská on-line cestovní agentura Ctrip uvedla, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Největší zájem byl o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Data serveru Trip.com ukázala, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

Japonský premiér Fumio Kišida ale již dnes oznámil, že jeho země bude pro cestující z pevninské Číny vyžadovat negativní test na covid. Japonská vláda rovněž nedovolí leteckým společnostem výrazně navýšit počet letů z Číny, dodal.

Čínská Národní zdravotnická komise informovala, že od 8. ledna nebude covid považován za infekční chorobu kategorie A. Nakažení tak nebudou muset být zavíráni do izolace a jejich kontakty do karantény.

Situace na čínském území ale není podle výpovědí občanů vůbec snadná. Lékaři a zdravotní sestry jsou vyzýváni, aby chodili do práce i nemocní, protože jich je akutní nedostatek. V některých venkovských částech Číny byli na pomoc povoláni lékaři v důchodu, uvedla státní média. Některá města mají problémy se zásobováním léky proti horečce.

"V některých lokalitách je velký tlak na jednotky intenzivní péče a pohotovostní oddělení nemocnic," prohlásila představitelka Národní zdravotnické komise Ťiao Ja-chuej.