Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská podpora Ruska by vedla ke světové válce, míní Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s německým deníkem Die Welt varoval Čínu před podporou Ruska ve válce s Ukrajinou. Vedlo by to podle něj k válce světové. Čínu před následky v případě, že bude ve válce materiálně podporovat Rusko, o víkendu varoval i americký ministr zahraničí Antony Blinken.

"Pro nás je důležité, aby Čína nepodporovala Ruskou federaci v této válce. Vlastně bych ji chtěl mít na naší straně," citovala z rozhovoru agentura Reuters. "V tuto chvíli si však nemyslím, že je to možné," řekl ukrajinský prezident.

"Vidím však příležitost pro Čínu, aby pragmaticky zhodnotila, co se zde děje," poznamenal Zelenskyj dále. "Protože pokud se Čína přidá na stranu Ruska, dojde ke světové válce, a já si myslím, že si je toho Čína vědoma," dodal.

Šéf americké diplomacie Blinken v neděli vyjádřil obavu, že Čína zvažuje, že Rusku poskytne vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Peking to ale odmítl.

Před takovým krokem dnes Čínu varoval i šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož by to znamenalo překročení červené linie. Zároveň uvedl, že ho vysoce postavený čínský diplomat Wang I ujistil, že to Peking vůbec nemá v úmyslu.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Čína Rusko

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.