reklama

Velení východního křídla čínské armády na sociální síti weibo nyní uvedlo, že bude mimo jiné cvičit protiponorkové a námořní útoky.

Tchaj-wan dnes oznámil, že čínská letadla a lodě nepronikly při dosavadních manévrech do jeho vzdušného a námořního prostoru, který sahá 22 kilometrů od pobřeží.

Čínské manévry odsoudily USA, Japonsko a Austrálie, podle nichž je skutečným cílem změnit status quo ve 180 kilometrů širokém Tchajwanském průlivu. Čínská letadla a lodě opakovaně překročily středovou oblast v průlivu, kterou dnes tchajwanské ministerstvo obrany označilo za "tiše respektovanou" dělící linii, jež platí od 50. let minulého století a jejíž existence je považovaná za "fakt".

Před tím, než Čína obnovila vojenské aktivity kolem Tchaj-wanu, její armáda oznámila, že se manévry budou konat i na jiných místech. V sobotu mělo začít cvičení ve Žlutém moři mezi Čínou a Korejským poloostrovem. Potrvá do půlky srpna a zahrne i nácvik ostré střelby. V sobotu začaly navíc měsíční vojenské operace v Pochajském moři, ležícím severně od Žlutého moře.

Agentura AP napsala, že Peking ignoruje výzvy k uklidnění napětí. Mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wen-pin dnes prohlásil, že Čína bude "rozhodně bránit svou svrchovanost a územní celistvost, odrazovat USA od snahy ovlivňovat Čínu prostřednictvím tchajwanské otázky a rozbíjet iluze tchajwanských úřadů o tom, že by mohly spoléhat na americkou podporu ve snaze o získání nezávislosti".

Podle Wanga Čína pořádá "běžné" manévry ve svých vodách a otevřeně o nich informuje. Prohlásil, že patřičná ministerstva vydala předem upozornění a Čína se drží domácího i mezinárodního zákona.

Mluvčí Bílého domu Karine Jeanová-Pierreová označila čínské počínání v blízkosti Tachja-wanu za "zásadně nezodpovědné". "Pro toto vyhrocování není důvod ani potřeba," řekla.

Čína Tchaj-wan považuje za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.