Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínští hackeři zaútočili na britské ministerstvo. Si Ťin-pching je právě v Evropě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Si v pondělí zavítal do Paříže, kde ho přijal Emmanuel Macron. Návštěva Velké Británie není v programu probíhající evropské cesty čínského prezidenta. 

Číňané jsou podle britských médií zodpovědní za dva až tři útoky na ministerstvo, které cílily na mzdový systém aktivních pracovníků ve službě a části veteránů. Kromě jmen unikly i bankovní údaje. Konzervativní poslanec a někdejší voják Tobias Ellwood řekl Sky News, že Peking se zaměřil na zaměstnance s nižšími příjmy, které by za peníze mohl získat ke spolupráci. 

V parlamentu by dnes měl vystoupit ministr obrany Grant Shapps a předložit plán opatření na ochranu zaměstnanců a vojáků, jichž se kybernetický útok týkal. Ministerstvo chce zbavit zaměstnance obav o bezpečnost. Sky News uvedla, že napadený systém, který není součástí centrální počítačové sítě úřadu, je aktuálně mimo provoz a prochází kontrolou. 

Ministerstvo obrany v posledních třech dnech zjišťovalo rozsah útoku. Podle dosavadních zjištění nedošlo k odcizení citlivých dat. Přesto je podle konzervativního poslance a bývalého vojáka Iaina Duncana Smithe nutné, aby Velká Británie považovala Čínu za systematickou hrozbu. 

Témata:  Čína Velká Británie hackeři

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy