Většina států Evropské unie se shoduje na plánu přijmout společná pravidla umožňující zabavovat majetek ruských oligarchů figurujících na unijním sankčním seznamu. Po dnešním jednání ministrů spravedlnosti členských zemí to řekl francouzský ministr Éric Dupont-Moretti, jehož země EU v tomto pololetí předsedá.
Podle jeho českého kolegy Pavla Blažka bude jednou z priorit nadcházejícího českého předsednictví justiční reakce na ruskou invazi na Ukrajině včetně vyšetření válečných zločinů.
Evropská komise v květnu navrhla úpravu směrnice, která má umožnit konfiskaci majetku oligarchům či firmám obcházejícím unijní sankce. Takové počínání by se podle plánu Bruselu mělo stát zločinem na území celé unie; díky tomu by úřady mohly zabavovat peníze, které mohou dosud pouze zmrazit.
Na unijních sankčních seznamech je přes tisíc osob a subjektů. Některé země jako Polsko či pobaltské státy volají po tom, aby se ze zabaveného majetku oligarchů zaplatila část poválečné obnovy Ukrajiny.
"Myslím, že je tu široká shoda," řekl po první debatě o návrzích komise francouzský ministr. Některé země podle něj potřebují vzhledem ke svým vnitropolitickým pravidlům více času, než budou s návrhy souhlasit, nikdo ale není z principu proti.
Podle eurokomisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse by se na nové úpravě mohly unijní země shodnout poměrně rychle během českého předsednictví, které začíná za tři týdny.
"Chceme si být jistí, že bude vše plně v souladu se zásadami právního státu," prohlásil Reynders s dovětkem, že EU ve vztahu k zámožným Rusům musí dodržovat pravidla, jejichž respektování sama vyžaduje. Komise chce mít jistotu, že v případě konfiskace nebudou hrozit prohrané soudní spory a navracení majetku.
EU podle Reynderse dosud zmrazila majetek Rusů v hodnotě zhruba deseti miliard eur (247 miliard korun), z nichž podle projednávaných pravidel bude možné zabavit pouze část. Odhad nákladů na obnovu válkou zničené země se pohybuje až okolo bilionu eur.
Ministři hovořili také o vzájemné spolupráci při vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných Rusy na Ukrajině. Do něj se dosud zapojila skupina členských zemí včetně Česka a koordinační roli převzala unijní justiční agentura Eurojust. Podle Blažka bude další společný postup vyšetřování a stíhání zločinů jednou z priorit českého předsednictví. "Geopolitické změny před nás postavily mnoho překážek a naše budoucnost bude více než kdy jindy určena našimi dnešními činy. Či naší dnešní nečinností," uvedl po jednání ministr, který bude od července resortní ministerská zasedání do konce roku řídit.
Témata: EU, protiruské sankce
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40