Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CNN: Američan podezřelý ze zveřejnění utajovaných dokumentů byl obviněn

Jack Teixeira
Jack Teixeira
Foto: Facebook

Zadržený Jack Teixeira podezřelý ze zveřejnění utajovaných amerických dokumentů byl dnes obviněn z neoprávněného držení a předávání utajovaných informací, uvedla americká stanice CNN.

Jednadvacetiletý člen letecké složky národní gardy státu Massachusetts, kterého ve čtvrtek v souvislosti s případem zatkl Federální úřad pro vyšetřování (FBI), dnes stanul před soudem v Bostonu. Federální soudce rozhodl, že Teixeira zůstane i nadále ve vazbě. Další slyšení se má konat příští středu, uvedla agentura AP.

Během krátkého jednání před soudem Teixeira promluvil pouze dvakrát. Na otázku, zda rozumí svému právu mlčet, odpověděl: "Ano". Potvrdil také, že vyplnil speciální finanční prohlášení, které podle soudce prokazuje, že má nárok na zastupování veřejným obhájcem.

Utajované americké dokumenty související s citlivými informacemi spojenými mimo jiné s ruskou válkou na Ukrajině minulý týden začala zveřejňovat americká média. Materiály se předtím objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě, hojně se sdílely mimo jiné na proruských účtech.

Za úmyslné předávání informací o národní obraně hrozí odsouzenému až deset let vězení. Jak poznamenala agentura Reuters, Teixeira by mohl čelit delšímu trestu v závislosti na tom, jaká všechna obvinění proti němu budou vznesena.

Témata:  Jack Teixeira soudy USA

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy