reklama

Prezidentova listopadová návštěva vojenské nemocnice Waltera Reeda se ihned stala předmětem neověřených tvrzení. Jeho lékař Sean Conley tehdy například odmítl, že by Trump trpěl bolestmi hrudníku, a hovořil o "rutinní, plánované prohlídce".

Vícero okolností ale nasvědčuje tomu, že šlo o mimořádnou událost. Podle NYT prohlídka nebyla v Trumpově veřejném programu pro 16. listopad a její načasování neodpovídalo "normálnímu rozvrhu pro každoroční kontrolu". Nejmenovaná osoba obeznámená se situací tehdy sdělila televizi CNN, že návštěva se neodehrála podle protokolu pro rutinní prohlídky a že pracovníci nemocnice nebyli obvyklým způsobem zpraveni o návštěvě významné osobnosti.

Otázky v tomto směru znovu rozvířilo vydání knihy Donald Trump v. The United States (Donald Trump versus Spojené státy) od reportéra NYT a dvojnásobného vítěze Pulitzerovy ceny Michaela Schmidta. Ten napsal, že v Bílém domě se v souvislosti s lékařskou prohlídkou šířil vzkaz, aby byl viceprezident Pence v pohotovosti pro případ, že by Trump musel podstoupit operaci. Na internetu se následně objevily spekulace o tom, zda prezident nezatajil mozkovou mrtvici či podobný problém.

"To se tomuhle kandidátovi nikdy nestalo. Fake news," reagoval v úterý Trump na twitteru. Prezident ovšem později za důvod listopadové cesty do nemocnice označil dokončení každoročních kontrol, ačkoli v době události Bílý dům hovořil o "fázi jedna" pravidelných testů.

Spekulace znovu odmítl i lékař Conley, podle kterého Trump "zůstává zdravý". Viceprezident Pence v úterním rozhovoru tvrzení ze Schmidtovy knihy přímo nepopřel a místo toho uvedl, že si v této souvislosti nevybavuje žádné mimořádné hlášení. "Součástí této práce je i to, že jste neustále v pohotovosti," dodal.

Nové dohady se objevují v čase vrcholící předvolební kampaně, v níž proti sobě v souboji o Bílý dům stojí jeho 74letý současný obyvatel Bílého domu a 77letý vyzyvatel Joe Biden a v níž je zdravotní stav kandidátů mimořádně ožehavým tématem. Pokud kandidát demokratů listopadový souboj vyhraje, stal by se nejstarším člověkem zvoleným do Bílého domu v dějinách USA.

Trump a jeho kampaň se mimo jiné snaží voliče přesvědčit, že Biden, kterého nazývají "pomalý" nebo "ospalý Joe", není s to vykonávat funkci prezidenta. Trumpův štáb například neustále upozorňuje na Bidenova občasná přeřeknutí. Podle NYT prezident tento týden dvakrát bez jakýchkoli důkazů naznačoval, že jeho rival bere blíže neurčené podpůrné látky.

reklama