Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Corbyn dostal od labouristů zákaz, kandiduje jako nezávislý

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
Foto: Facebook

Labouristé neumožní bývalému předsedovi strany, aby za ně kandidoval v červencových předčasných parlamentních volbách. Jeremy Corbyn tak bude usilovat o hlasy jako nezávislý kandidát. 

Corbyn hodlá usilovat o znovuzvolení v obvodě Islington North, jehož obyvatele zastupuje od roku 1983. Vedení labouristů mu už loni zakázalo kandidaturu za stranu v následujících volbách. Stalo se tak na návrh stranického předsedy Keira Starmera, který argumentoval tím, že by se výrazně snížily šance strany vyhrát volby. 

Podle stanice Sky News riskuje Corbyn pozastavení členství ve straně, jejímž členem je už půlstoletí. Deník Guardian napsal, že politik měl v plánu oznámit kandidatury až v úterý, ale po vyhlášení termínu parlamentních voleb vše urychlil. 

Opoziční labouristé nejsou na celostátní úrovni u moci od roku 2010, ovšem v průzkumech mají dvouciferný náskok po celých 18 měsíců současné vlády premiéra Rishiho Sunaka.

Konzervativci navíc na začátku května utrpěli porážku v místních volbách v Anglii a Walesu. Kromě Londýna prohráli také v Manchesteru nebo Liverpoolu, celkem přišli v místních zastupitelstvech o téměř 500 křesel. Naopak labouristé dosáhli značných zisků. Dokonce získali na úkor úhlavních konkurentů i jedno parlamentní křeslo. 

Témata:  Jeremy Corbyn Labouristická strana

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy