Opoziční labouristé jsou se 203 křesly druzí, zatím přišli o 59 míst. Třetí se umístila Skotská národní strana (SNP), která má 48 křesel a polepšila si o 13 míst. Jedenáct křesel získali Liberální demokraté. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran. Strana pro brexit zatím žádný mandát nezískala.

Volební účast činila 67,23 procenta, což je méně než při předchozích volbách v roce 2017, kdy byla 68,7 procenta. Nenaplnily se obavy, že kvůli zimě a vánočním přípravám voliči k urnám nedorazí, píše Sky News.

K zajištění většiny konzervativcům stačilo 326 křesel. Johnson se již nechal slyšet, že výsledek voleb dává jeho vládě mandát k tomu, aby realizovala brexit a příští měsíc Spojené království vyvedla z Evropské unie.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn řekl, že je výsledkem zklamaný a že v dalších volbách stranu nepovede. Rychle odstoupit ale nehodlá, ve straně nicméně sílí hlasy, aby tak učinil. Labouristé přišli o křesla na severu, ve Walesu a v regionu Midlands, kde lidé v referendu před třemi lety hlasovali pro brexit.

Skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová s ohledem na výsledek prohlásila, že Skotsko musí mít právo na další referendum o své nezávislosti na Spojeném království. Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii.