Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výsledky britských voleb rezonují v Česku. Reakce politiků jsou rozporuplné

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Facebook

Britové byli unaveni politickým patem a volbami se posunuli o krok dál, ohodnotil výsledek ostrovního hlasování o novém složení parlamentu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Nyní očekává náročná jednání o pobrexitových vztazích. ČTK dnes řekl, že ho osobně mrzí, že Británie opouští Evropskou unii. Svým způsobem je ale pozitivní, že se pohnuly ledy, uvedl. Podobně výsledek voleb hodnotí i další čeští politici.

Pro odchod z unie rozhodli Britové v referendu už v červnu 2016. Předseda vítězných konzervativců premiér Boris Johnson po čtvrtečním hlasování zopakoval, že Británie odejde z Evropské unie k 31. lednu. Brexitu podle něj již nic nezabrání.

"Konzervativní absolutní většina bude moci naplnit toto rozhodnutí a všichni se posuneme o krok dál. Myslím, ze Britové už byli z politického patu unavení, i proto dopadlo hlasovaní takto. Velkou roli ve volbách opět sehrál Nigel Farage (lídr Strany pro brexit), i když tentokrát paradoxně tím, ze se v řadě míst stáhl," uvedl Petříček.

Ani po 31. lednu, ale podle šéfa české diplomacie nemusí nastat konec debaty. "Čekají nás vyjednávání o budoucích vztazích, a to bude možná ještě náročnější. Pro Česko je nyní důležité soustředit se na budoucí spolupráci s Britanií," konstatoval ministr zahraničí.

Podle předsedkyně TOP 09 brexit oslabí jak Velkou Británii, tak Česko. "Ale když už se tak stalo, bude lepší, že bude dokončen, než jím trávit další roky," uvedla na twitteru Markéta Adamová Pekarová. V zájmu EU i Česka a Británie je podle ní, aby byly nejbližšími spojenci.

Vítězství konzervativců v Británii dává naději, že bude ukončena agónie (ne)odcházení, která paralyzuje Brity i EU. Brexit jsem si nepřála, oslabí jak VB tak nás, ale když už se tak stalo, bude lepší, že bude dokončen, než jím trávit další roky. Je před námi SPOLEČNĚ mnoho výzev.

— Markéta Adamová (@market_a) December 13, 2019

Jasný výsledek označil za dobrou zprávu pro EU lídr lidovců Marek Výborný. "Snad tím stoupla naděje, ač s Borisem Johnsonem si nikdy asi nemůžeme být úplně jisti, že nekonečný seriál s názvem brexit se blíží do finále," napsal ČTK. Unie i Česko se tak budou moct soustředit na jiná důležitá témata z oblasti bezpečnosti, ochrany klimatu, zemědělství, uvedl. I on označil za důležitá následná jednání. "Bude důležité dojednat i pro naše firmy potřebnou dohodu o volném obchodu mezi EU a Velkou Británií, která by minimalizovala škody způsobené brexitem," uvedl.

Šéf ODS Petr Fiala pogratuloval na twitteru Johnsonovi k volebnímu vítězství. "Britští voliči dali jasný signál, že chtějí opustit EU a ukončit tahanice kolem brexitu. Konzervativní strana drtivě vyhrála. Současně se znovu ukázala síla britské demokracie," uvedl.

Gratuluji Borisu Johnsonovi k impozantnímu volebnímu vítězství! Britští voliči dali jasný signál, že chtějí opustit EU a ukončit tahanice kolem Brexitu. Konzervativní strana drtivě vyhrála. Současně se znovu ukázala síla britské demokracie.

— Petr Fiala (@P_Fiala) December 13, 2019

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana je i po volbách Británie ohledně brexitu rozdělena napůl. "Chápu ale, že (pravo)středoví liberálové nemohli volit nyní silně levicového (Jeremyho) Corbyna. Brexit Party propadla. Přesto jsme brexitu zase blíž," řekl ČTK.

"Velká Británie asi bude mít nyní onu dlouhodobě chtěnou silnou a stabilní vládu, ale my jsme přesvědčeni, že nebude řešit zásadní problémy občanů - krize bydlení, obrovské nedostatky v hromadné dopravě, narůst chudoby, bezdomovectví, nedostatečné financování zdravotnictví," reagovali na prohru Corbyna v tiskové zprávě čeští komunisté. Podstatnou otázkou podle nich také je, zda se nové vládě podaří udržet jednotu země, protože jasné vítězství Skotské národní strany na území Skotska naznačuje, že tato oblast se společnou budoucností příliš nepočítá.

"Doufám, že Velká Británie bude brát na zájmy Skotů zřetel, obzvláště s ohledem na jejich většinovou vůli setrvat v EU," řekl ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. Skotské národní straně, která je jedním z partnerů Pirátů ve frakci v Evropském parlamentu, popřál k významnému posílení. Výsledek konzervativců podle něj umožní rychle dokončit jednání o brexitu, a tím i další nezávislý vývoj zbytku EU.

Témata:  volby ve Velké Británii Petr Fiala Markéta Adamová Tomáš Petříček Marek Výborný Vít Rakušan Brexit Česká republika

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy