reklama

"EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ´pokud´, žádná ´ale´, žádná ´možná," řekl Johnson. Dodal, že volebním výsledkem, který jeho Konzervativní straně v 650členné Dolní sněmovně zajistil přinejmenším 363 hlasů, mu voliči udělili jasný mandát splnit přání Britů z června 2016. Při tehdejším referendu se většina hlasujících vyslovila pro odchod z evropského bloku.

Výsledek čtvrtečních parlamentních voleb podle Johnsona zažehnal hrozbu možného druhého referenda o britské unijní budoucnosti.

Absolutní většina v Dolní sněmovně umožní Johnsonovi schválit brexitovou dohodu, kterou vyjednal s Bruselem v říjnu. Po brexitu během takzvaného přechodného období budou pokračovat rozhovory s Bruselem o budoucích vztazích Británie s EU. Podle současných plánů by měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité jednání stačit nebude.

Německá média: Cesta k brexitu je volná, odpůrci drtivě prohráli

"(Volby) daly Borisi Johnsonovi absolutní většinu a dopomohly mu k silnému mandátu, aby Británii rychle vyvedl z Evropské unie," shrnuje hlavní poselství hlasování list Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Johnson nyní může nově vyjednanou dohodu o vystoupení prosadit v parlamentu a vyvést svou zemi k 31. lednu z EU," konstatuje i komentář veřejnoprávní televize ARD.

"Mnoho voličů už mělo tématu brexitu dost," poznamenává Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Ti, kteří chtěli svou zemi udržet v EU, drtivě prohráli. Jejich hra skončila," doplňuje ARD.

Za jednu z hlavních příčin Johnsonova úspěchu deník Süddeutsche Zeitung považuje šéfa labouristů Corbyna, který byl podle něj největším volebním pomocníkem konzervativců. "Corbyn vejde do dějin Labouristické strany jako předseda z noční můry, Johnson mu musí být navěky vděčný," míní list, podle něhož pro osvícené středové voliče byl Corbyn kvůli svému šovinismu, nacionalismu a antisemitismu nevolitelný. Dali tak přednost "menšímu zlu" v podobě Johnsona. Stejná slova volí i ARD, podle níž britská parlamentní opozice udělala vše špatně.

Johnsonovi k úspěchu podle serveru Spiegel Online i dalších německých médií pomohl také jeho radikální populismus, jehož součástí byly i tvrdé útoky na parlament a dokonce na soudy, které vedly k dalšímu oslabování důvěry v demokratické instituce.

Hlasování bude mít vedle brexitu také hlubší dopady na soudržnost Británie, shodují se německá média. Spiegel Online očekává tvrdé konflikty mezi Edinburghem a Londýnem a upozorňuje na to, že mohou sílit i hlasy žádající sjednocení Severního Irska s Irskem. "Po velkém úspěchu skotských nacionalistů na severu Británie bude jejich volání po nezávislosti znít ještě hlasitěji než dosud," míní i komentář ARD, podle něhož rozpad Británie může být dlouhodobě cenou, kterou země za brexit zaplatí.