S odvoláním na vlastní statistiku o tom dnes informovala agentura Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) již dříve označila Latinskou Ameriku za nové globální ohnisko pandemie. Nejhorší situace je v Brazílii, která je s 888.271 potvrzenými případy druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po Spojených státech.

Vysoký počet nakažených hlásí i Rusko, kde se od propuknutí epidemie nakazilo přes 536.000 lidí, a Indie, která momentálně eviduje více než 332.000 potvrzených infekcí.

Americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která na svých stránkách zveřejňuje koronavirové statistiky, nyní v souvislosti s covidem-19 celosvětově registruje přes 435.500 úmrtí. V tomto ohledu jsou nejhůře zasažené rovněž Spojené státy (přes 116.000 zemřelých) a Brazílie (bezmála 44.000 obětí) následované Británií, Itálií a Francií.

JHU krátce po dnešní půlnoci SELČ evidovala okolo 7,976.000 nakažených. Hranici sedmi milionů svět podle JHU i Reuters překročil teprve minulé pondělí.

Pevninská Čína dnes oznámila 40 dalších případů nákazy koronavirem, oproti předchozímu dni se jedná o mírný pokles. Více než polovinu nově nakažených úřady potvrdily v Pekingu, kde se objevilo nové ohnisko. S odvoláním na čínské úřady o tom informovala agentura Reuters.

Z nově potvrzených případů jich z metropole pochází 27. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí potvrdila, že bylo v metropoli za předchozí dva dny zaznamenáno více než 100 nových případů nemoci covid-19. Město tak čelí novému propuknutí nemoci, jejíž původ lze podle všeho vystopovat na obří tržiště Sin-fa-ti, píše agentura Reuters.

Peking v sobotu toto největší tržiště s potravinami ve městě uzavřel společně s jedenácti čtvrtěmi v jeho okolí. V pondělí bylo do karantény umístěno dalších deset rezidenčních čtvrtí na jihu metropole, která zároveň zpřísnila opatření. Čínská vláda zároveň vyzvala obyvatele dalších provincií, aby do hlavního města nejezdili.

Osm z nově evidovaných případů se objevilo u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. Čínské úřady rovněž evidují šest nakažených bez příznaků, které Peking nezaznamenává v souhrnné statistice infikovaných.

V Číně se koronavirem od propuknutí nákazy na přelomu loňského a letošního roku nakazilo 83.221 lidí, počet mrtvých s covidem-19 se nezměnil a zůstává na 4634.