reklama

Dnes v noci jsme dostali dodatečné výsledky prvého pacienta, který má potvrzené onemocnění na koronavirus v Polsku," řekl novinářům ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski.

"Je to pacient v Lubušském vojvodství (na západě Polska), je v nemocnici v Zelené Hoře (Zielona Góra) a cítí se dobře," dodal podle televize TVN 24.

Nakažený pacient přicestoval z Německa. Kvůli podezření na koronavirus je podle ministra v současnosti 68 lidí hospitalizováno, dalších pět stovek je v karanténě. "Čísla se teď mohou dynamicky měnit," připustil ministr podle serveru Onet.

TVN dodala, že ještě před potvrzenou nákazou se v Katovicích organizátoři rozhodli odvolat mistrovství světa hokejistek, v Krakově se dezinfikují vozy městské dopravy a přibližně dvě stovky žáků a učitelů jsou v karanténě v internátu v obci Police u Štětína poté, co dvě žákyně s horečkou a kašlem po návratu z Itálie vyhledaly lékaře.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza připomněl, že polští poslanci v pondělí na zvláštním jednání sněmovny schválili vládní návrh zákona o opatřeních pro případ nákazy. Počítá například s tím, že zaměstnavatel může zaměstnancům zadat práci z domova. V případě uzavření škol dostanou rodiče, kteří nebudou moci do práce kvůli péči o děti, zvláštní příspěvek.

Ve světě se koronavirem nakazilo více než 90.000 lidí, více než 3000 podlehly nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se dostal o necelé dva měsíce později. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, následovaly Německo a Finsko.

V Evropě je nyní 85 mrtvých, z toho 79 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, čtyři ve Francii, jeden v San Marinu a v úterý oznámilo první úmrtí také Španělsko, muž ale zemřel už 13. února.

V neděli 1. března byly potvrzeny první tři případy v ČR, kde nyní je pacientů s potvrzenou nákazou pět.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama