"Jsme na začátku epidemie," zopakoval už poněkolikáté šéf RKI Lothar Wieler, podle něhož je nyní v Německu na každých 100.000 obyvatel v průměru 38 nakažených, a číslo tak dále stoupá. Celkem se zatím nákaza potvrdila u 31.554 lidí, což je ve srovnání s předchozím dnem nárůst o 4.118 případů. V Německu se počet infikovaných od pondělka zvyšuje přibližně stejným tempem.

Pacientů, kteří nemoc COVID-19 nepřežili, přibylo 35 a nyní jich je 149. Deset z nich zemřelo v zařízení pro seniory St. Nikolaus v bavorském Würzburgu.

I tak je ve spolkové republice ve srovnání s dalšími nejpostiženějšími zeměmi na COVID-19 velmi nízký počet úmrtí. Podle Wielera k tomu napomáhá brzké rozpoznání nákazy v Německu a také to, že zatím neonemocnělo tolik starších lidí jako jinde. Zcela přesně ale nižší počet úmrtí neumí ani RKI vysvětlit.

V nemocnicích je nyní podle Sdružení německých nemocnic (DKG) kolem 4000 pacientů nakažených koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče jich je asi 1000. Šéf DKG Gerald Gass to řekl médiím skupiny Funke s tím, že do konce týdne počítá se 70.000 potvrzenými případy koronaviru.

V německých nemocnicích bylo před začátkem epidemie kolem 28.000 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Nyní se země snaží jejich počet zdvojnásobit. Podle odborníků se to může podařit, nepodaří se ale zdvojnásobit počet zdravotníků, kteří by v nich mohli působit.

Zatím je na těchto jednotkách podle zdravotnických sdružení situace v normálu. "Velká vlna těžce nemocných ale teprve přijde, odhadem za osm až deset dnů," upozornil podle serveru handelsblatt.com dnes Gernot Marx, mluvčí německých lékařů pracujících na jednotkách intenzivní péče.

Pro praktické lékaře nově platí opatření, které jim umožňuje až na 14 dní pacienty s lehkým nachlazením nebo podezřením na koronavirus poslat až na 14 dní na nemocenskou jen na základě telefonického pohovoru. Opatření bude zatím v platnosti do 23. června.

Stejně jako další země se nyní spolková republika snaží shánět ochranné lékařské pomůcky, kde je to jen možné. V pondělí a úterý spolkové úřady mezi jednotlivé německé země rozdělily vždy po milionu respirátorů třídy FFP2. Někteří politici ale kritizují ministra zdravotnictví Jense Spahna, že situaci podcenil a měl reagovat rychleji.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 5000. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, už v zemi podlehlo třicet lidí, informuje Kurier.at. Nejvíce nakažených má nadále spolková země Tyrolsko, nejvíce obětí si ale nemoc vyžádala v hlavním městě Vídni.

Za posledních 24 hodin se počet potvrzených případů v Rakousku zvýšil ze 4486 na 5282, tedy o zhruba 18 procent. Nárůst počtu infikovaných mezi pondělím a úterým byl ovšem 24procentní.

Nejvíce potvrzených případů nákazy hlásí nadále spolková země Tyrolsko (1338), která sousedí s Itálií, tedy nejpostiženější evropskou zemí. Na druhém místě statistiky infikovaných jsou Horní Rakousy (860), které hraničí s Jihočeským krajem.

Nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo v Rakousku již 30 lidí. Nejvíce obětí si vyžádalo onemocnění ve Vídni, kde zemřelo 12 pacientů.

Od počátku epidemie nemoci COVID-19 provedlo Rakousko, které má 8,9 milionu obyvatel, 32.407 testů. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober nicméně už v úterý avizoval, že hodlá počet testovaných výrazně navýšit. V příštích týdnech by se alpská republika chtěla dostat na 15.000 testů denně.

V Polsku od úterního večera zemřeli tři další pacienti nakažení koronavirem a celkově tak této infekci v zemi dosud podlehlo 13 lidí. Oznámilo to dnes odpoledne ministerstvo zdravotnictví. V Maďarsku je už deset zemřelých, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Podle vládního webu koronavirus.gov.hu se novou obětí stal britský občan.

Polské ministerstvo zdravotnictví ráno sdělilo, že v noci na dnešek zemřeli ve Vratislavi na nemoc COVID-19 dva hospitalizovaní pacienti ve věku 41 a 71 let. Dopoledne pak nemoci podlehl i 71letý muž v Boleslavci na jihozápadě země.

Ministerstvo rovněž sdělilo, že od rána se o 31 potvrzených případů také rozrostl počet nakažených osob. V zemi je tak nyní evidováno 957 lidí, u nichž testy prokázaly koronavirus SARS-CoV-2.

Ministr obrany Mariusz Blaszczk dnes na tweetu napsal, že 5235 příslušníků armády se zapojí do operací na podporu realizace tvrdších opatření, jejichž cílem je zastavit šíření koronaviru v zemi. Při ochraně státních hranic má policii pomoci 1460 vojáků.

Maďarská vláda na svém webu kromě informace o desáté oběti koronaviru rovněž uvedla, že počet infikovaných osob v zemi stoupl na 226. Proti údajům z úterního večera je to nárůst o 39 nakažených.