reklama

V případě Řecka jde od počátku epidemie covidu-19 již o druhou plošnou uzávěru. Stejně jako na jaře budou Řekové z domu moci vyjít pouze za prací, nákupem nezbytností, sportem nebo k lékaři. O svých důvodech musí vládu informovat prostřednictvím SMS zprávy. Zavřené budou všechny obchody kromě těch prodávajících nezbytné zboží. Na rozdíl od první celostátní karantény bude zakázáno cestovat mezi regiony. Na distanční výuku přejdou střední školy. Školky a základní školy zůstanou otevřené.

"Znovu jsem se rozhodl zavést opatření raději dříve nežli později," uvedl Mitsotakis v televizním projevu a dodal, že rozhodnutí jeho kabinetu vychází z doporučení odborné komise. Premiér vysvětlil, že k okamžitému zavedení přísných opatření ho "donutil" nápor nových případů v posledních pěti dnech. Pokud by současné restrikce nepřinesly snížení nákaz, tlak na nemocnice by podle něj byl "nesnesitelný".

zdroj: YouTube

V Řecku již nyní platí celoplošné nošení roušek na veřejnosti a nejhůře zasažené oblasti měly nařízenou uzávěru a noční zákaz vycházení.

Mitsotakis rovněž slíbil finanční podporu pro Řeky zasažené novou uzávěrou, detailní plán během dneška představí ministr financí Christos Staikuras.

Řecko si co do bilance nakažených koronavirem vedlo v porovnání s ostatními evropskými zeměmi relativně dobře, podotýká agentura DPA. V posledních týdnech však počty potvrzených případů prudce vzrostly, obzvlášť ve velkých městech jako Atény nebo Soluň. Ve středu tamní úřady oznámily dosud nejvyšší přírůstek nakažených, 2646 nových případů. Od počátku epidemie se v zemi s 11 miliony obyvatel nakazilo bezmála 47.000 lidí, z nichž jich 673 zemřelo.