Opětovný přírůstek nových případů koronavirové nákazy zaznamenalo Slovensko v červnu, laboratoře pak během některých dnů odhalily více než 1000 infikovaných. Za poslední týden přibylo podle PCR testů v průměru 925 nakažených denně, což oproti předchozímu týdnu představuje pokles o pětinu. Nemocnice nyní hlásí kolem 570 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, tedy nejnižší počet od druhé poloviny července.

"Epidemiologická situace je aktuálně příznivá, odborníci očekávají nárůst onemocnění během prvních podzimních týdnů. Veřejnosti proto odborníci doporučují nadále dodržovat základní pravidla. Hned prvním doporučením je využít možnost očkování, dbát na hygienu rukou a dodržovat zásady respirační hygieny," uvedlo ministerstvo zdravotnictví. V očkování proti covidu-19 Slovensko dlouhodobě zaostává za průměrem EU.

Podniky, instituce a školy by podle ministerstva měly v nejvyšší možné míře umožnit dodržování odstupů mezi lidmi, zajistit prostor k dezinfekci rukou a větrání vnitřních prostor.

Ministr školství Branislav Gröhling na tiskové konferenci řekl, že nový školní rok začne v zemi bez výrazných covidových omezení. Žáci nebudou muse nosit roušku, karanténa bude povinná pouze pro osobu s pozitivních testem na koronavirus, do izolace tak nenastoupí celá třída. Pro případ zhoršení situace bude moci třídu uzavřít ředitel školy, celou školu pak regionální úřady hygieny.

Během dřívějších silných vln koronavirové nákazy Slovensko zavedlo sérii různých restrikcí. Tato omezení úřady naposledy letos na jaře úřady postupně odbouraly.