reklama

Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že americké letadlo bez svolení přeletělo nad zakázaným prostorem ve vojenské oblasti a vážně narušilo probíhající aktivity armády. "Byla to čirá provokace," oznámilo ministerstvo. Přítomnost amerického letounu prý mohla způsobit nedorozumění a celá věc mohla skončit "neočekávanou nehodou".

Čína sice neuvedla, kde přesně se incident odehrál, Reuters ale připomíná, že čínská armáda aktuálně uskutečňuje manévry v Pochajském zálivu. Další cvičení se konají také ve Žlutém moři a Jihočínském moři.

Čína se dlouhodobě vymezuje proti americkým průzkumným aktivitám, zatímco USA si stěžují na nebezpečná setkání s čínskými letadly. I když podobné letecké mise nejsou výjimkou, podle Reuters o nich Čína veřejně mluví jen zřídkakdy.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem se v poslední době zhoršily kvůli obchodním otázkám, lidským právům i z amerického pohledu agresivním vojenským manévrům, které Čína uskutečňuje ve sporných vodách Jihočínského moře a v okolí Tchaj-wanu.

Srážka amerického výzvědného letounu s čínskou stíhačkou v roce 2001 vedla ke smrti čínského pilota. Americké letadlo muselo nouzově přistát na ostrově Chaj-nan u jižního pobřeží Číny a 24 členů americké posádky bylo po 11 dní zadržováno do té doby, než se Washington za incident neomluvil.

reklama