Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další rána pro Bidena. Většina Američanů vnímá lépe Trumpa

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Bývalý americký republikánský prezident Donald Trump je mezi Američany hodnocen lépe než jeho demokratický soupeř Joe Biden, pokud jde o osobnostní a vůdčí kvality, věk a názory. Trump má také silnější podporu mezi voliči své strany. 

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Gallupova institutu, který byl zveřejněn ve čtvrtek, v den prvního předvolebního televizního duelu obou politiků, informuje server The Hill.

Průzkum byl proveden na vzorku 1005 náhodně vybraných dospělých Američanů v období od 3. do 23. června, tedy krátce po tom, co byl Trump uznán vinným ve 34 bodech obžaloby v procesu týkajícím se uplácení pornoherečky Stormy Daniels. Navzdory obecným negativním hodnocením obou téměř jistých kandidátů listopadových prezidentských voleb má Trump převahu v klíčových oblastech.

Na Trumpa má pozitivní názor 46 procent respondentů, což je jeho nejlepší výsledek od pandemie COVID-19. Bidena kladně hodnotí jen 37 procent dotázaných, což je nejméně od roku 2007, kdy byl ještě senátorem.

Přestože je Trump prvním odsouzeným exprezidentem v dějinách USA, více voličů (46 procent) ho považuje za kandidáta s lepšími osobnostními a vůdčími vlastnostmi než Bidena (38 procent). Pro srovnání: v říjnu 2016 jen 30 procent dotázaných věřilo, že Trump má předpoklady být šéfem Bílého domu.

Trumpa častěji zmiňují respondenti jako kandidáta, který odráží jejich názory (poměr 49 ku 37 procentům v neprospěch Bidena). Důležité je, že ve všech těchto kategoriích Trump vede mezi nezávislými voliči.

Průzkum také ukazuje, že věk úřadujícího prezidenta (81 let) je považován za větší problém než věk jeho o tři roky mladšího předchůdce. Až 76 procent dotázaných se obává, že Biden je příliš starý na to, aby byl prezidentem, včetně 44 procent příznivců Demokratické strany.

Průzkum rovněž naznačuje mnohem větší nadšení mezi voliči Republikánské strany pro jejich kandidáta. S Trumpem jako prezidentským kandidátem je spokojeno 79 procent příznivců strany, zatímco s Bidenem je spokojeno jen 42 procent příznivců demokratů, což je o 14 procentních bodů méně než v roce 2020. 

Témata:  Donald Trump Joe Biden USA

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy