







Královská rodina ovlivňuje ekonomiku země především prostřednictvím cestovního ruchu. Existují také cenné královské „záruky“, které uděluje sám panovník. Jde v podstatě o razítko, které věnuje špičkovým spotřebním produktům. Mezi ně patří třeba bundy Barbour nebo whiskey Johnnie Walker. „Královský opční list může zvýšit příjem držitele až o deset procent,“ uvedl pro Forbes britský právník David Haigh.
Podle Haigha jsou ekonomické výhody pro společnosti a instituce, které mají ke královské rodině blízko, daleko vyšší než 550 milionů dolarů, které rodina přiznává ročně na svých provozních nákladech.
Tento způsob hospodaření čelí z některých stran velké kritice. Obrovský tlak, který je na královskou rodinu vyvíjen, donutil některé její členy se s ní rozloučit. Jde o notoricky známá jména jako princezna Diana nebo princ Harry se svou chotí Meghan.
Rod Windsorů má po celém světě tisíce zaměstnanců. Samotný Buckinghamský palác zaměstnává 1 200 lidí, i když ne každý dostává za práci od rodiny peníze. Podle nedávného seznamu pracovních míst na oficiálním portálu paláce si IT specialista vydělá v přepočtu milion korun ročně. K tomu dostává i další zaměstnanecké výhody.
Na majetek monarchie dohlíží instituce Crown Estate, která zaměstnává dalších zhruba 450 lidí. Instituce má mimo jiné správní radu, která rozhoduje o financích monarchie.
Být členem tohoto procesu s sebou nese velkou zodpovědnost. Je potřeba udržet zdroje příjmů pro další generace královské rodiny. Koruna drží aktiva ve výši téměř v přepočtu 680 miliard korun. Ty nemůže prodávat. Z těchto peněz zhruba 450 miliard korun drží Crown Estate a dalších asi 120 miliard Buckinghamský palác. Zbytek aktiv je rozdělen mezi jednotlivá vévodství, další paláce a královské instituce.
Podle odhadů časopisu Forbes královna Alžběta II. vlastnila majetek ve výši 500 milionů dolarů. V přepočtu jde až o 12,1 miliardy korun.