reklama

Nouzová opatření, jejichž cílem je zastavit postup nemoci covid-19 v zemi, budou rozšířena na osm dalších prefektur, oznámil na dnešní tiskové konferenci ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který má reakci země na koronavirovou krizi na starosti. Stav nouze je v platnosti až do konce srpna v šesti japonských prefekturách včetně Tokia a v další pěti prefekturách platí částečný stav nouze.

"Počet nových infekcí roste bezprecedentním tempem. Situace (v nemocnicích) je velmi vážná," prohlásil ministr. Někteří členové vládního panelu expertů varovali, že nárůst případů nemoci covid-19 v zemi v poslední době je tak kritický, že v Japonsku bude znovu zapotřebí vyhlásit celostátní stav nouze.

Japonsku se zatím dařilo držet koronavirus relativně pod kontrolou, v poslední době se ovšem potýká s vysoce nakažlivou variantou delta. Někteří lidé novou vlnu epidemie spojují rovněž s olympiádou, její organizátoři však tvrdí, že mezi zvyšováním množství případů koronaviru v zemi a hrami neexistuje spojení. Dnes bylo ohlášeno 31 nových případů koronaviru souvisejících s olympijskými hrami.

V Japonsku, které má zhruba 126 milionů obyvatel, se od začátku pandemie podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) prokázalo přes 970.000 případů infekce a 15.246 lidí tam v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

reklama