reklama

"Očkování představuje začátek vítězství proti pandemii," řekl Kurz na dnešní tiskové konferenci s tím, že den zahájení vakcinační kampaně "vejde do dějin".

zdroj: YouTube

První vakcíny by měly do země dorazit v sobotu 26. prosince. Rakousko si objednalo zhruba milion dávek vakcíny Pfizer/BioNtech, obdržet by je mělo postupně do konce března. Poté by podle představ rakouského kancléře měla mít země k dispozici i vakcíny od jiných výrobců.

Podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera je očkování "velikou šancí", zároveň ale i logistickou výzvou - kvůli nutnosti uchovávat vakcíny v dostatečně chladném prostředí. Úřady již podle něj v úterý převoz očekávané očkovací látky odzkoušely.

Jako první dostanou vakcínu rizikoví pacienti jedné z rakouských ambulantních klinik, kteří se přihlásili jako dobrovolníci. Jedná se o pět osob věkem nad 80 let, uvedla předsedkyně rakouské vakcinologické společnosti Ursula Wiedermannová-Schmidová, která bude toto očkování provádět osobně.

Rakousko se kvůli trvale vysokým nárůstům nově infikovaných koronavirem chystá 26. prosince uzamknout do dalšího, už třetího takzvaného lockdownu. V zemi se opět uzavře většina obchodů a otevřít budou smět opět 18. ledna společně s restauracemi, školami, muzei a divadly. Znovu uzavřeny budou i služby s těsným tělesným kontaktem. Školy přejdou od 7. do 15. ledna na distanční výuku. Vycházet ven budou smět Rakušané opět jen v odůvodněných případech, jako jsou procházky, cesty do zaměstnání nebo nákupy.

reklama