Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Desetitisíce lidí v Londýně čekají na možnost spatřit rakev s královnou

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Instagram The Royal Family

Desetitisíce Britů dál čekají dlouhé hodiny na možnost poklonit se rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II., která je vystavená v budově parlamentu. Délka fronty, která má aktuálně přes sedm kilometrů a vine se po pravém břehu Temže za most Tower Bridge, se od rána ztrojnásobila. Král Karel III., který ve středu kráčel v čele smutečního průvodu z Buckinghamského paláce, dnes nemá v plánu žádné veřejné vystoupení. Volný den stráví na svém panství Highgrove.

O aktuální délce fronty k parlamentu, v níž lidé v dešti stáli celou noc, vláda pravidelně informuje na twitteru. Podle dnešních údajů z časného rána zástup dosahoval zhruba k mostu Blackfriars Bridge, a byl tedy dlouhý asi dva kilometry poté, co se počet lidí přes noc mírně snížil. Od dopoledne ale čekajících výrazně přibývá - konec fronty je nyní už téměř u parku Soutwark, tedy sedm kilometrů od parlamentu. Vpřed se zástup pohybuje rychlostí asi 800 metrů za hodinu, napsal na svém serveru list The Telegraph.

Vláda občany pochválila za to, že se chovají ohleduplně a že dodržují pravidla. "Občané Spojeného království ukazují zodpovědným stáním ve frontě respekt jeden k druhému," uvedl mluvčí Downing Street. Média nicméně poukázala na to, že poslanci a další státní činitelé se mohou čekání vyhnout, mají do Westminsterského sálu přednostní přístup a navíc s sebou mohou vzít několik hostů.

Britská média pravidelně přinášejí rozhovory s lidmi, kteří se rozhodli frontu vystát, aby se k rakvi s královnou dostali. "Jakmile stojíte na těch schodech, tak to je síla, úplně vás to přimrazí. A pak, když na vás ta chvíle dolehne, tak vás to přemůže," popsala v ranním vysílání stanice BBC okamžiky po vstupu do Westminsterského sálu, kde je umístěn katafalk s rakví, jedna z žen, které vycházely z parlamentu.

"Dokud tam člověk nedojde, tak tomu úplně nevěří... Bylo to velmi intenzivní, zdrcující a očistné," řekla listu The Telegraph 62letá Bose Panamaová, která strávila ve frontě celou noc. "Mám ale pocit, že mých 30 hodin bledne a vypadá dost nepodstatně ve srovnání s těmi 70 lety," dodala s odkazem na sedm desítek let, které Alžběta II. vládla Británii. "Udělal jsem to, abych té dámě vzdal hold," řekl agentuře Reuters dvacetiletý Thomas Hughes, který ve frontě k parlamentu strávil 14 hodin.

Živý přenos z Westminsterského sálu lze sledovat prostřednictvím videostreamu stanice BBC. V noci byla na záběrech vidět i situace, kdy zkolaboval jeden ze členů stráže, která stojí kolem rakve.

Veřejnost má možnost osobně se rozloučit s panovnicí, která zemřela před týdnem na svém skotském sídle Balmoral, do pondělního časného rána. Pohřeb bude v pondělí 19. září ve Westminsterském opatství. Vojenské jednotky dnes před rozbřeskem znovu nacvičovaly choreografii pohřebního průvodu v ulicích Londýna.

Královská rodina dnes bude na očích mnohem méně než ve středu, kdy prošel centrem Londýna smuteční průvod. Král Karel III. má naplánovaný odpočinkový den předtím, než v pátek vyrazí na cestu do Walesu. Princ William a jeho manželka Kate dnes pozdravili veřejnost u královnina sídla Sandringham, kde si prohlédli květiny a vzkazy, které tam lidé nosí.

Témata:  Královna Alžběta II. Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.