reklama

Úřady v sobotu zrušily všechny lety, z města neodjíždějí ani vlaky. V pátek testy potvrdily nákazu u 263 lidí. Z města se nyní mohou dostat jedině ti, kdo budou mít pět negativních PCR testů během sedmi dnů.

Letovisko, kterému se přezdívá "čínská Havaj", restrikce zasáhly na vrcholu turistické sezony. Město ležící na ostrově Chaj-nan na jihu Číny si oblíbili zejména surfaři.

Obchody prodávající zboží základní potřeby zůstaly otevřené. Zábavní podniky jsou ale zavřené už několik dnů. Úřady uvedly, že požádají hotely, aby svým hostům poskytly padesátiprocentní slevu do doby, než protiepidemická opatření skončí.

San-ja není jediným čínským městem, které v posledních měsících zažilo koronavirovou uzávěru. Minulý měsíc ji úřady vyhlásily asi pro milion lidí na předměstí Wu-chanu, města, odkud se nákaza podle dosavadních zkoumání původně rozšířila. Hygienici tam odhalili čtyři asymptomatické případy. V červnu skončil přísný dvouměsíční lockdown pro 25 milionů obyvatel Šanghaje.

Podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zemřelo v Číně od začátku pandemie covidu-19 méně než 15.000 lidí. Panují však obavy, že tvrdé restrikce mají negativní dopad na ekonomiku této nejlidnatější země světa.