Novatek je druhým největším producentem zemního plynu v Rusku. Společnost se ocitla na polském sankčním seznamu, který v úterý zveřejnil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński, a den na to plyn už nepřitekl do několika obcí v Pomořanském, Velkopolském, Mazovském a Kujavsko-pomořanském vojvodství. Polsko patří k nejhorlivějším zastáncům zavádění sankcí na Rusko a vedle unijních už zavedlo také sankce vlastní.

"Společnost dodávala plyn obcím, jako je Leba, Miešcisko, Zagórów, Ceglów, Mrozy, Kaluszyn, Žuromin nebo Lubieň Kujawski... Vláda tvrdí, že nemohla obce informovat o záměru zařadit Novatek na sankční seznam, protože tato rozhodnutí se dělají tajně. V důsledku toho ale přestal plyn proudit z hodiny na hodinu,“ píše server RMF FM.

Novatek zaslal odběratelům dopis, ve kterém se odvolává na vyšší moc, a informuje o pozastavení závazků vyplývajících z uzavřených smluv až do odvolání. Podle zákona o krizovém řízení přebírá infrastrukturu patřící společnosti Novatek Polská plynárenská společnost (PSG).

Dodávky plynu do celého Polska ve středu ráno zcela zastavila největší ruská plynárenská společnost Gazprom. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenský podnik PGNiG odmítl za plyn platit v rublech. Unijní země to označují za porušení smluv. O ruských dodávkách plynu budou v pondělí v Paříži jednat ministři energetiky EU.