reklama

V německé ekonomice má relativně vysoké zastoupení průmysl, v němž je řada odvětví energeticky náročná. Německá ekonomika tak byla výrazně zasažena prudkým vzestupem cen energie v důsledku ruského útoku na Ukrajinu, upozorňuje Reuters.

Podle lednové studie úvěrové pojišťovny Allianz Trade letos německý průmysl za energie zaplatí asi o 40 procent více než v roce 2021, tedy v době před válkou na Ukrajině. "Vyhlídky pro hospodářský růst v letošním a příštím roce jsou tak slabší než v řadě jiných zemí," uvedl Adrian. "Cena plynu (v Německu) je zhruba třikrát až pětkrát vyšší než ve Spojených státech," upozornil. Dodal, že elektřina je zhruba čtyřikrát dražší než ve Francii.

Německo se dlouhou dobu spoléhalo na relativně levný plyn z Ruska, zatímco Spojené státy využívají své vlastní zdroje plynu, píše agentura Reuters. Německo se rovněž rozhodlo opustit jadernou energetiku, zatímco Francie ji nadále ve velkém měřítku využívá a plánuje její další rozvoj. V poslední době se nicméně Francie potýká s poklesem produkce jaderných elektráren kvůli údržbářským pracím a opravám.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Německá vláda v lednu zlepšila letošní výhled německé ekonomiky z dříve předpokládaného poklesu na mírný růst. HDP Německa se podle lednové vládní prognózy zvýší o 0,2 procenta. V říjnovém výhledu přitom vláda předpovídala, že HDP letos o 0,4 procenta klesne.