reklama

"Zprávu o úmrtí královny Alžběty II. jsem přijala s hlubokým zármutkem. Její smrt znamená konec jedné éry," uvedla Merkelová. "Neexistují slova, která by dokázala ocenit mimořádný význam královny, jejího smyslu pro povinnost, morálních principů, její oddanosti a důstojnosti, které po sedm desetiletí prokazovala Spojenému království, Evropě a světu," poznamenala.

Merkelová uvedla, že s vděčností vzpomíná na osobní setkání s královnou. A to včetně toho posledního v loňském roce na konci kancléřčiny 16leté vlády. Dodala, že všechna tato setkání považuje za nezapomenutelná.

"V tuto chvíli myslím obzvláště na královskou rodinu a krále Charlese III.," dodala.

Výjimečnost Alžběty II. v kondolencích vyjádřili i prezidenti Číny, Iráku či SAE

Do Británie po úmrtí Alžběty II. přicházejí další kondolence od hlav států z celého světa. Soustrast rodině i britskému národu vyjádřili například prezidenti Číny, Iráku či Jižní Koreje. Japonský premiér Fumio Kišida označil smrt královny za velkou ztrátu pro celý svět a také ostatní lídři vyzdvihli její výjimečnost a neúnavnou službu lidu a zemi.

"Královna Alžběta... sehrála výjimečně důležitou roli v míru a prosperitě světa. V roce 1975 navštívila Japonsko a významně přispěla k posílení japonsko-britských vztahů... je to velká ztráta nejen pro britský národ, ale i pro mezinárodní společenství," uvedl japonský premiér.

Za "velkou ztrátu pro britský lid“ označil úmrtí královny i čínský prezident Si Ťin-pching, který v dopise novému králi Charlesi III. vyjádřil hlubokou soustrast. Si Ťin-pchingovo oficiální prohlášení, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, připomnělo, že Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu. "Přikládám velkou důležitost rozvoji čínsko-britských vztahů a jsem připraven spolupracovat s králem Charlesem III.," uvedl čínský prezident.

"Na královnu Alžbětu se bude vzpomínat jako na velkou historickou ikonu, která s grácií, důstojností a statečností sloužila lidu," napsal irácký prezident Barham Sálih v kondolenci rodině a britskému národu. "Za milovaného a respektované lídra" označil Alžbětu II. prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján.

"Jordánsko truchlí nad úmrtím ikonického lídra. Její Veličenstvo královna Alžběta II. byla majákem moudrosti a zásadového vedení po sedm dekád. Byla partnerem Jordánska a drahým rodinným přítelem. Jsme s lidem a vedením Spojeného království v této těžké chvíli," uvedl jordánský král Abdalláh II.

Izraelský prezident Jicchak Herzog označil úmrtí britské královny za "konec jedné éry". Podobně jako další státníci, například německý prezident Frank-Walter Steinmeier, řekl, že "žila a psala historii". Podle Herzoga zanechala "velkolepý a inspirativní odkaz". Za výjimečnou osobnost, která "symbolizovala oddanost a lásku k vlasti", označil královnu Alžbětu II. izraelský premiér Jair Lapid.