Zelenskyj už ve videu, které zveřejnil v noci na dnešek, řekl, že v nejbližší době očekává návštěvu rakouského kancléře. Rakousko Ukrajině od ruského vpádu do země poskytlo více než 17,5 milionu eur (425,6 milionu korun) naléhavé pomoci a 10.000 přileb a více než 9100 ochranných vest pro civilní nasazení.

V blízké době poskytne Rakousko další humanitární pomoc, uvedla Nehammerova kancelář. Z bezpečnostních důvodů neposkytla žádné další podrobnosti k cestě.

Zelenskyj ve videu zdůraznil, že Ukrajina podnikne vše pro to, aby co nejrychleji vyšetřila a ve spolupráci s EU a mezinárodními institucemi potrestala všechny vojáky, kteří se podíleli na válečných zločinech. Hovořil přitom hlavně o městech Stojanka, Irpiň a Buča v Kyjevské oblasti. O těchto otázkách prý v pondělí mluvil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. "A také s rakouským kancléřem Nehammerem. Shodli jsme se, že Ukrajinu v nejbližší době navštíví," řekl ukrajinský prezident.

Také von der Leyenová a šéf diplomacie EU Josep Borrell tento týden vyrazí do Kyjeva, kde se setkají se Zelenským, oznámil dnes také mluvčí unijní exekutivy. Špičky EU se podle něj s ukrajinským lídrem setkají před dárcovskou konferencí pro Ukrajinu, která bude v sobotu ve Varšavě.

Do Kyjeva v polovině března vyrazili premiéři Česka, Polska a Slovinska Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša, na které v pátek jako první šéfka institucí EU navázala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.