"Nechtěl jsem se účastnit kruté války, kterou zahájila moje vlast," uvedl poručík Ivan Koroljov, který bez povolení překročil litevskou hranici a dorazil až do Vilniusu, kde byl zadržen pohraničníky na autobusovém nádraží.

Koroljov dříve sloužil u jednotky v rámci velitelství východního vojenského okruhu, která v době míru sídlí v obci Tejsin v Chabarovském kraji, poblíž čínských hranic. Po zadržení v Vilniusu byl přemístěn zpět na pohraniční přechod, kde zůstal 24 hodin a kde se spojil se zpravodajem BBC.

"Rozhodl jsem se opustit Rusko 3. srpna, protože jsem nechtěl být součástí kruté války, kterou iniciovalo moje vlastní území. Nyní jsem v Litvě, kde jsem požádal o politický azyl," uvedl. Koroljov přiznal, že se zúčastnil "speciální vojenské operace", jak Rusko označuje své útoky na Ukrajinu, ale zdůraznil, že v době konfliktu byl vždy na území Ruska a nikdy nepřekročil ukrajinskou hranici.

"Měli jsme za úkol spravovat sklad dělostřelecké munice jako část našich povinností. Munici jsme shromažďovali ze všech koutů Ruska a distribuovali jsme ji jednotkám a brigádám na Ukrajině," vysvětlil.

BBC poznamenala, že nebylo možné tuto informaci nezávisle ověřit. Zároveň informovala, že litevské úřady přijaly Koroljovovu žádost o azyl k vyhodnocení a poslaly ho do zařízení pro přesídlené osoby, kde zůstane, dokud nebude jeho žádost vyřízena.