reklama

"V Německu je prozatím přes 300.000 Ukrajinců. A to je pouze začátek. Čím déle bude válka trvat, tím více lidí bude u nás hledat ochranu," řekl Scholz po jednání se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou. "A tuto ochranu u nás Ukrajinci najdou," ujistil kancléř.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Ukrajiny odešly do zahraničí od začátku války téměř čtyři miliony lidí. Až 90 procent uprchlíků tvoří ženy a děti. Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala podle OSN nejvážnější uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí přes čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.